AB ve NATO’dan ‘Ukrayna’ açıklamaları

Tüm gözler Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan krizde…

Rus ordusu, Vladimir Putin’in talimatı üzerine Donbas bölgesine girdi.

Ukrayna’ya karşı hücuma geçilirken, birçok bölgede can kaybı yaşanmaya başladı.

Rusya yaşananlar üzerine kınamaların gayesi olurken, AB ve NATO’dan mevzuya ait peş peşe açıklamalar geldi.

AB: UKRAYNA’NIN YANINDAYIZ

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Von der Leyen, AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile gerçekleştirdiği bastın toplantısında “Bu karanlık vakitte AB, Ukrayna ve Ukrayna halkıyla birliktedir.” dedi.

Von der Leyen, Rusya’nın yalnızca Ukrayna’nın Donbas bölgesini değil, Avrupa güvenliğinin istikrarını ve milletlerarası sistemi amaç aldığını söyledi.

“RUS İKTİSADINI ZAYIFLATACAĞIZ”

Von der Leyen, Rusya’nın hareketleri nedeniyle bu akşam düzenlenecek AB Önderler Tepesi’nde ağır ve önemli yaptırımlar içeren bir paketi onay için sunacağını hatırlatarak, yaptırımlar hakkında şunları söyledi:

“Bu yaptırım paketiyle Rus iktisadının stratejik dallarını, kilit kıymetteki teknolojilere ve piyasalara erişimlerini engelleyerek maksat alacağız. Rus iktisadının temelini ve ilerleme kapasitesini zayıflatacağız. Buna ek olarak AB içindeki Rus varlıklarını donduracağız ve Rus bankalarının Avrupa mali piyasalarına erişimini keseceğiz. Birinci yaptırım paketinde olduğu üzere ortaklarımız ve müttefiklerimizle ahenk içindeyiz. Bu yaptırımlar Kremlin’in çıkarlarına ve savaşı finanse etmesine ağır bir darbe olması için tasarlanmıştır.”

“GÜVENLİK MİMARİSİNİ ALAŞAĞI ETTİRMEYECEĞİZ”

Milyonlarca Rus vatandaşının bu savaşı istemediğini belirten von der Leyen, Putin’in Rus İmparatorluğu vaktine dönmek istediğini, lakin bunu yaparken Rus halkının geleceğini tehlikeye attığını söyledi.

Von der Leyen, “Putin’in onlarca yıldır Avrupa’ya barış ve istikrar sağlayan güvenlik mimarisini alaşağı etmesine müsaade vermeyeceğiz. Putin’in hukukun üstünlüğü yerine gücün ve acımasızlığın üstünlüğünü getirmesine müsaade vermeyeceğiz. Putin, demokrasilerimizin kararlılığını ve gücünü hafife almamalıdır.” dedi.

“EN SERT YAPTIRIM PAKETİ UYGULANACAK”

Josep Borrell ise Avrupa Birliği’nin, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya şimdiye kadarki en sert yaptırım paketini uygulayacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Avrupa Birliği, mümkün olan en güçlü formda cevap verecek. (AB liderleri) daha güçlü ve şimdiye kadar uyguladığımız en sert yaptırım paketini kabul edecek.”

NATO: PERVASIZ SALDIRIYI KINIYORUZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “Rusya’nın sayısız sivilin hayatını riske atan Ukrayna’ya yönelik pervasız ve sebepsiz saldırısını şiddetle kınıyorum.” açıklamalarında bulundu.

“HAREKAT DERHAL DURMALI”

Tekrarlanan ihtarlara karşın Rusya’nın hâkim ve bağımsız bir ülkeye karşı saldırganlık yolunu seçtiğini söyleyen Jens Stoltenberg, şu tabirlere yer verdi:

“Bu, memleketler arası hukukun önemli bir ihlalidir ve Avrupa-Atlantik güvenliğine önemli bir tehdittir. Rusya’yı askeri harekatını derhal durdurmaya ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet duymaya çağırıyorum. NATO Müttefikleri, Rusya’nın saldırgan hareketlerinin sonuçlarını ele almak için bir ortaya gelecek. Bu fecî vakitte Ukrayna halkının yanındayız. NATO, tüm Müttefikleri korumak ve savunmak için gereken her şeyi yapacaktır.”

Leave a Reply