ABD Savunma Bakanlığı: Montrö’yü nasıl uygulayacağına Türkiye karar verecektir

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı hakkında ve yaşanan kriz sürecinde boğazların denetimine ait dikkat alımlı açıklamalarda bulundu.

Kirby yaptığı açıklamada, kriz karşısında Boğazların nasıl denetim edileceği sorusuna, Montrö’nün uygulanmasında Türkiye’nin karar sahibi olduğuna dikkat çekti.

“MONTRÖ’YÜ NASIL UYGULAYACAĞINA TÜRKİYE KARAR VERECEK”

Kirby, “Montrö’yü nasıl uygulayacağına Türkiye karar verecektir. Bu onların konuşacağı bir sorundur, lakin Rusya’nın hala Karadeniz’e iniş yapan savaş gemilerinin olduğunu biliyoruz. Karadeniz hakkında konuşmak için son bir güncelleme veremeyeceğim lakin açıkça biliyoruz ki Rusya’nın fırsatını bulursa hala geri gelme yeteneği var” sözlerini kullandı.

ABD’nin, Rusya ve Ukrayna ortasındaki çatışmaları önlemek için her iki ülke ortasında bir çeşit potansiyel seçenekler bulmaya çalıştığını belirten Kirby, Rusya’nın bununla ilgileneceğinden emin olmadığının altını çizdi. Kirby yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmayacağını kaydederek, “NATO’nun her karışını koruyacağız. Bu hava alanlarını da kapsıyor” dedi.


“RUSYA, KİEV’E YAKLAŞMAYA ÇALIŞIYOR”

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Rus güçlerinin Ukrayna’nın başşehri Kiev’e yaklaşmaya çalıştığını, ama şu anda Kiev’in dışında olduklarını belirtti.

Kirby, tabirlerini kaydetti.

Ukraynalıların Kiev etrafında epey tesirli bir formda direndiklerini aktaran Kirby, “Ukraynalılar Putin’in yapabilecekleri karşısında sert ve kararlı bir direnişle ülkeleri için savaşıyorlar. Rusların daha güneye hareket etmesini zorlaştırdılar” formunda konuştu.


Leave a Reply