ABD’den, NATO’nun doğu kanadında tatbikat

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumları üzerine ABD, B-52 Stratofortress bombardıman uçakları ile NATO’nun doğu kanadı üzerinde Almanya ve Romanya ordularıyla birlikte tatbikat düzenledi.

ORTAK TATBİKAT GERÇEKLEŞTİRDİLER

Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’nin en büyük stratejik bombardıman uçaklarından B-52 Stratofortress uçakları, İngiltere’deki Kraliyet Hava Kuvvetleri istasyonu olan RAF Fairford’dan havalanarak yakın hava takviyesi ve entegrasyon misyonu eğitimi verdi.

B-52 bombardıman uçakları daha sonra Romanya’ya uçuş gerçekleştirerek, burada bombardıman misyon gücünün bir modülü olarak daha yakın hava dayanağı eğitimi aldı.


“TATBİKAT KRİTİK BİR FIRSAT SUNUYOR”

Romanya hava alanı üzerinde gerçekleştirilen uçuş ile ABD, bombardıman uçaklarını Rus hava kuvvetlerinin hava üstünlüğünü kurmaya çalıştığı Ukrayna hava alanının bitişiğindeki NATO ülkelerinin tam sonuna yerleştirdi.

ABD Avrupa Hava Kuvvetleri, Afrika Hava Kuvvetleri ve NATO Müttefik Hava Komutanlığı Kumandanı General Jeff Harrigian yaptığı açıklamada, “Bombardıman Misyon Kuvvetleri (BTF) rotasyonları, bilhassa bu sıkıntı vakitte müttefiklerimiz ve ortaklarımızla bütünleşmek ve onlarla eğitim almak için kritik bir fırsat sunuyor” sözlerini kullandı.


Leave a Reply