AB’den Ukraynalılara süreksiz muhafaza verme hazırlığı

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Ukraynalılar için harekete geçti. Ülkeden kaçarak AB ülkelerine giden Ukraynalılara süreksiz müdafaa statüsü verilmesi için teklif hazırlandı.

Komitenin teklifine nazaran, AB’nin Süreksiz Muhafaza Yönergesi harekete geçirilecek. Böylelikle süreksiz muhafaza statüsü verilen Ukraynalılar AB ülkelerinde oturma müsaadesi alabilecek, eğitim ve sıhhat hizmetlerinden faydalanacak, iş bulup çalışabilecek.

TOPLUMSAL REFAH YARDIMI VERİLEBİLECEK

Ukraynalılara ayrıyeten toplumsal refah yardımı, barınma yardımı ve geçim yardımı üzere imkanlar verilebilecek. Refakatsiz çocuklar da süreksiz müdafaa kapsamında yasal koruyucuların muhafazası altında olacak ve eğitim alabilecek.

UKRAYNALI OLMAYAN MÜLTECİLER DE FAYDALANABİLECEK

Ukraynalı olmayıp mülteci olarak yahut milletlerarası muhafaza altında bu ülkede yasal olarak yaşayan ve kendi ülkesine dönme imkanı bulunmayan şahıslar de AB’nin süreksiz müdafaa imkanından faydalanabilecek.

BİRİNCİ KADEMEDE 1 YIL İÇİN VERİLECEK

Süreksiz müdafaa birinci basamakta 1 yıl için verilecek, daha sonra duruma nazaran iki defa 6’şar ay uzatılması mümkün olacak. AB Komitesi, Ukrayna’daki duruma bağlı olarak uygulamanın durdurulmasını daha erken de teklif edebilecek. AB’nin Süreksiz Müdafaa Yönergesinin uygulanmasında formaliteler azaltılacak. Ayrıyeten üye ülkelerin yükü paylaşması emeliyle “dayanışma platformu” kullanılacak. Bunun uyumunu AB Komitesi yapacak.

HUDUT DENETİMLERİ GEREKTİĞİNDE GEVŞETİLECEK

AB Kurulu, Süreksiz Muhafaza Yönergesinin harekete geçirilmesi dışında AB hudut idaresini kolaylaştıracak.

Ukrayna hududunda istisnai durumlarda hudut vazifelileri belli bireyler için kuralları süreksiz olarak gevşetebilecek.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları da giriş şartlarını karşılamasa bile Ukrayna hududundan AB’ye alınacak. Bu şahısların kendi ülkelerine gitme imkanları varsa geçiş için yardım yapılacak.

TEKLİF YARIN GÖRÜŞÜLECEK

Teklifin yarın AB Adalet ve İçişleri Konseyi’nde üye ülkelerin içişleri bakanlarınca kıymetlendirilmesi bekleniyor.

Leave a Reply