Abramovich Chelsea’yi satıyor

İsviçreli milyarder Hansjorg Wyss, Chelsea’yi satın almak için altı yahut yedi öteki yatırımcıyla birlikte 2 milyar Sterlin’lik bir konsorsiyuma katılma bahtının kendisine teklif edildiğini tez etti.

Şahsî serveti 4.3 milyar Sterlin olduğu iddia edilen 86 yaşındaki iş insanı, İngiliz kulübü Chelsea’yi satın alma bahsiyle ilgilendiğini, fakat yalnızca konsorsiyum sağlanması halinde bunun gerçekleşebileceğini söyledi.

Rus milyarder sahibi Roman Abramovich, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Chelsea idaresini, kulübe ilişkin bir vakfın mütevelli heyetine bırakacağını duyurmuştu.

KULÜBÜ SATMANIN YOLLARINI ARIYOR

Lakin Chelsea’nin sahibi olmaya devam etmek isteyen Abramovich, Birleşik Krallık Hükümeti’nin mümkün yaptırım kararından çekindiği için kulübü satmanın yollarını arıyor.

İsviçreli iş insanı Wyss, Chelsea’yi satın almak için mümkün bir muahedede kaidelerin ne olacağını merak ettiğini söylerken, Abramovich’in 2 milyar Sterlin’in üzerinde bir fiyat biçtiğini söyledi. İsviçre gazetesi Blick’e konuşan Wyss, Chelsea’yi satın almak için Abramovich ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı:

“BİR AN EVVEL KURTULMAK İSTİYOR”

“Abramovich İngiltere’deki tüm villalarını satmaya çalışıyor. Chelsea’den de bir an evvel kurtulmak istiyor. Ben ve diğer üç kişi, salı günü Chelsea’yi Abramovich’ten satın almak için teklif aldık. Şu an dört, beş gün beklemem gerekiyor. Abramovich çok fazla şey istiyor. Chelsea ona 2 milyar Sterlin borçlu. Ancak Chelsea’nin parası yok. Bugün itibariyle tam satış fiyatını bilmiyoruz.”


“TEK BAŞIMA BU İŞE KALKIŞMAM”

Tıbbi aygıt firması Synthes USA’in kurucu sahibi olan İsviçreli milyarder Wyss, Chelsea’yi yalnızca bir dizi yatırım paydaşlığı sağlanması halinde muahedeye sıcak olacağını bilhassa belirtti. Wyss, “Chelsea’de ortaklarla çalışmayı hayal edebiliyorum. Lakin evvel genel şartları incelemeliyim. Şimdiden şunu söyleyebilirim ki, katiyetle tek başıma bu türlü bir işe kalkışmam. Altı yahut yedi yatırımcıdan oluşan bir konsorsiyum sağlanırsa, Chelsea’yi satın almayı o vakit düşünebilirim.” dedi.

ABRAMOVICH’İN ANİ KARARI

Abramovich, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Chelsea idaresinden uzaklaştığını açıklamıştı. Londra grubunun sahibi, Chelsea’nin ‘idaresini ve himayesini’ kulübün hayır kurumu mütevellilerine devrettiğini duyurdu. Akabinde, birkaç mütevelli heyeti üyesinin teknik problemlerle ilgili kaygılarını açıklaması, Yardım Komisyonu’nun Abramovich’in planları hakkında daha fazla detay için kulüple irtibata geçmesine neden oldu.

TAZMİNAT TALEBİNDE ISRAR

Emekçi Partisi Milletvekili Chris Bryant, kimi Rus oligarkların yaptırımlara maruz kalmasından sonra İngiltere Hükümeti’ne Abramovich’i cezalandırma daveti yaptı. Bunun üzerine kulübü korumak isteyen Abramovich’in Chelsea’nin denetimini vakıf mütevelli heyetine verme kararı aldı. Lakin mütevelli heyetinin, Abramovich’in periyot planını kabul etmeden evvel tazminat siyasetinde ısrar edeceği öğrenildi.

HEYETİN TASALARI

İngiliz basınında çıkan haberlere nazaran; heyetin kulüp idaresini devralmak için ana koşulu, kulübün maruz kalabileceği rastgele bir mali tesirden sorumlu olmamalarını sağlamak için yüklü ölçüde bir tazminat sigortasının muahedeye dahil edilmesi.

Abramovich’in periyot açıklamasında hiçbir detay verilmemesi konusunda kaygıya sahip olan mütevelli heyeti, bir evvelki mali yılda 434,8 milyon Sterlin ciro yapan bir kulüpte böylesine kıymetli bir rol oynama sorumluluğunun altından kalkabilme konusunda da çekimser.

Yeniden de Chelsea’nin bir müddet mütevelli heyetinin denetiminde olması artık kaçınılmaz. Chelsea’nin lideri Bruce Buck olacak, hukuk departmanı için Muckle LLP ile iştirak yapılacak. Kulübün finans yöneticiliğine Paul Ramos getirildi.

2 MİLYAR STERLİNİN ÜZERİNDE İSTİYOR

Tüm meselelere karşın, Abramovich’in Chelsea’den kurtulmak istediği çok açık. Rus oligarkın Londra’daki meskenlerini satmaya çalıştığı salı günü ortaya çıktı. Alınan bilgilere nazaran, Abramovich’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu ve servetinin bir kısmını buraya aktarmaya çalıştığı öğrenildi.

Lakin, Abramovich’in 2 milyar Sterlinin üzerinde istemesi, Chelsea’nin süratli halde satılması konusunu bir ölçü boşa düşürüyor. Kaynaklar, Abramovich’in Chelsea için belirlediği fiyatın 3 milyar Sterlin ve 4 milyar Sterlin ortasında bir sayı olduğunu tez ediyor.

Leave a Reply