Afganistanlı çocukların ömür uğraşı

Afganistan’da yaşları 7 ile 15 ortasında değişen kız ve erkek çocuklar, ellerinde neredeyse uzunlukları kadar küreklerle yol kenarlarından topladıkları çakıl ve toprağı, mayın ve bombalamaların oluşturduğu çukurlara dolduruyor.

Vakitlerini oyun parklarında ve okullarda geçirmesi gereken çocuklar, ailelerinin geçimlerine katkıda bulunmak için sabahtan akşama kadar yollarda sıkıntı şartlarda çalışıyor.

KİMİ YETİM, KİMİNİN DE AİLESİ İŞSİZ…

Başşehir Kabil’den güneye hakikat uzanan Gazni, Zabul, Kandahar, Helmend, Nimruz, Farah ve Herat vilayetlerine kadar giden ana karayolu üzerinde yüzlerce çocuk, bu işi yaparak geçişlerini kolaylaştırdıkları şoförlerden yardım talep ediyor. Yardımda bulunan kimi şoförler para verirken bazıları de ellerindeki yiyecekleri paylaşıyor.

“BEN ÇALIŞMAZSAM AİLEM AÇ KALIR”

Bu çocuklardan biri de 15 yaşındaki Muhammed Han.

Bir vakitler çobanlık yapan babasının, mayına basarak engelli kaldığını ve şu an çalışmadığını anlatan Han, 5 kardeş olduklarını ve ekonomik durumlarının makus olduğunu söz etti. Han, üç aydır bu işi yaptığını belirterek, “Yoldan geçen araçlar para veriyor. Günlük 150 ile 200 afgani kazanabiliyorum. Babam hasta, mecburum çalışmaya. Burada çalışarak ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum. Tüm aileyi ben geçindiriyorum. Çalışmazsam ailem aç kalır.” dedi. Ekseriyetle kahvaltı yapmadan yola çıktığını ve şoförlerin verdiği yemekleri yediğini aktaran Han, daha evvel çırak olarak çalıştığı yerlerde dükkan sahiplerinin para vermemesi üzerine bu işe başladığını söyledi.

“HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİREMEYECEĞİM”

Şu ana kadar hiç okula gidemediğini lisana getiren Han, şunları anlattı:

“Burada da bazen beşerler alay edip geçiyorlar. Birtakım beşerler da para veriyor. Tek hayalim okula gidip ders almak. Okulu bitirip mühendis ya da tabip olmak istiyorum lakin şimdiki durumumuz bu hayalimin gerçekleşmeyeceğini gösteriyor. İkinci bir hayalim de halkıma ve vatanıma hizmet etmek.” sözlerini kullandı.

“OKULUMU BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM”

Bombaların tahrip ettiği yolları onarmaya çalışan çocuklardan Nakibullah ise şimdi 9 yaşında. Elinde tuttuğu kürek uzunluğunu aşıyor.

Toprağı fakat yarısına kadar doldurursa küreği kaldırabiliyor. 9 kardeş olduklarını aktaran Nakibullah, daha evvel ağır iş makinesi sürücüsü olan babasının şu an işsiz olduğunu söyledi. Bir ay evvel bu işe başladığını kaydeden Nakibullah, “Beni yolda çalışmak için gönderdiler. Günlük 20 ile 50 afgani kazanıyorum. İki defa okula kayıt yaptırdım lakin, ekonomik durumumuz berbat olduğu için bırakmak zorunda kaldım. Ailemin geçimini sağlamak için çalışmak zorundayım.” dedi.

Nakibullah “Evde genelde ne yiyorsunuz?” sorusuna, “Bir kaç gündür patates kaynatıp yiyoruz zira öteki yiyecek bir şey yok. Ekonomik durumumuz çok makûs.” yanıtını verdi.

“PARAMIZ OLSAYDI BURALARDA OLMAZDIK”

8 yaşındaki İzzet ve 12 yaşındaki Hanekey kardeşler de öbür çocuklar üzere sabah yola çıkıp akşama kadar çalışıyor.

İkisi de şu ana kadar okul yüzü görmediklerini ve dün yalnızca 100 afgani (yaklaşık 1 dolar) kazandıklarını söyledi. 6 kardeş olduklarını aktaran Hanekey, evvelce çobanlık yapan babasının şu an işsiz olduğunu aktardı. Kazandığı parayla her akşam konuta erzak alarak döndüğünü lisana getiren Hanekey, “Sadece para kazanmak için geliyorum. Param olsaydı gelmezdim. Geleceğim için bir şeyler yapardım. Eğitim için imkan yaratılırsa okumak ve hekim olmak istiyorum. Gelecekte evlenip çocuk sahibi olmak istiyorum fakat bu durumda hayallerimin hiçbiri gerçek olmayacak üzere.” dedi.

Kardeşi İzzet, “Ekonomik durumumuz çok berbat. Düzgün olsaydı neden buraya geleyim ki?” sözünü kullandı.

Sakine ise daha 7 yaşında, bir kız kardeşi ve erkek kuzeni ile çalışıyor. Her biri zahmetle kaldırdığı küreği toprakla doldurup yollardaki çukuru onarıyor. Babasının işsiz olduğunu kaydeden Sakine, 6 kardeş olduklarını ve yaklaşık 3 aydır yollarda para kazanmaya çalıştığını anlattı.

YARDIMSEVER ŞOFÖR: ONLARI GÖRÜNCE ÇOCUKLARIMI HATIRLIYORUM

Yoldan geçen Muhammed isimli bir şoför, elinden geldiğince bölgede bu işi yapan çocuklara yardım etmeye çalıştığını söyledi. Muhammed, “Benim de bunların yaşında çocuklarım var. Onları hatırlıyorum bunlara bakarak. Ben de çok kazanmıyorum lakin gördükçe yardım etmeye çalışıyorum.” dedi.

Leave a Reply