Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını kınadı

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine reaksiyon gösterdi.

“KINIYORUZ”

“Rusya’nın Memleketler arası Hukuka, BM kararlarına ve bütün ilgili evraklara muhalif olan bu işgalini kınıyoruz ve mutlaka kabul etmiyoruz” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin bu kriz karşısında izleyeceği yolu 10 unsurla anlattı.

Toplumsal medya hesabından yapan Davutoğlu, şu tabirleri kullandı:

“Rusya’nın Ukrayna’ya fiili askeri müdahalede bulunması, 2. Dünya savaşından bu yana Avrupa’da güvenlik ve istikrar ortamı açısından en riskli periyodun başlaması manasına gelmektedir.

Bu soğuk savaş devrinde dahi süren Helsinki sürecinin ve AGİT sürecinin de tesirini fiilen kaybetmesi sonucunu doğurabilir. Türkiye, Ukrayna’nın ve Rusya’nın direkt komşusu olarak bu durumdan en fazla etkilenecek ülkelerin başında gelmektedir.

Bu türlü bir kritik evrede şu adımların ivedilikle atılması zorunludur:

1-ANKARA’DA BİR KRİZ MASASI KURULMALI

Ankara’da hem askeri hem de diplomatik olarak bir kriz masası kurulmalıdır. Krizin böylesine tırmandığı bir devirde Cumhurbaşkanı’nın Afrika seyahati yapmış olması, seyahati yarıda kesmiş olsa bile, kriz konusunda öngörülemez tavrın bir yansımasıdır. Şu andan itibaren Ankara’da Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay ve İstihbarat ünitelerinin bir ortaya gelmesinden oluşacak kriz masasıyla gelişmeler anlık olarak takip edilmeli ve atılması gereken adımlar derhal atmalıdır.

2-TÜRKİYE İLKESEL TAVRINI ORTAYA KOYMALI

Türkiye bu kriz konusunda ilkesel tavrını ortaya koymalıdır. Montrö ve Minsk mutabakatları başta olmak üzere milletlerarası taahhütlere ve ulusal sonların değişmezliği unsuruna herkes hürmet göstermeli ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunmalıdır.

3-TÜRKİYE ATEŞKES İÇİN TEMASLARDA BULUNMALI

Türkiye hemen ateşkes sağlanması için hem taraflar nezdinde hem de NATO ve BM Güvenlik Kurulu nezdinde temaslarda bulunmalıdır.

4-TÜRKİYE MONTRÖ MUAHEDESİNİN GETİRDİĞİ KURALLARA BÜTÜN AYRINTILARIYLA UYACAĞINI İLAN ETMELİ

Türkiye Montrö Muahedesinin getirdiği kurallara bütün ayrıntılarıyla uyacağını ilan ederek hem Kiev’de hem Moskova’da bu mutabakatla ilgili konuları lisana getirmeli ve bir çatışmada direkt boğazları ilgilendirecek biçimde taraf olmasının önüne geçmelidir.

5-TÜRKİYE İKİLİ İSTİŞARELERİ DERHAL BAŞLATMALI

Türkiye Karadeniz bölgesindeki bütün ülkelerle olabilecek gelişmeler konusunda ikili istişareleri derhal başlatmalıdır. Maalesef son devirde Ukrayna- Rusya krizi çerçevesinde NATO’da başkanlar seviyesinde sürdürülen istişarenin dışında kalmış olan Türkiye NATO’nun içindeki ihtimaliyet planlarını takip etme bahtını değerli ölçüde kaybetmiştir. Türkiye, NATO içindeki bütün istişarelerde yer alarak Ukrayna-Rusya krizinin Ukrayna-Rusya krizi olmaktan çıkıp, NATO-Rusya krizi olmasını engelleyici bir tavır takınmalıdır.

6-TÜRKİYE, ALTERNATİF PLANLAMALAR İÇİNE GİRMELİ

Türkiye, krizin düzeyi yükselerek NATO-Rusya krizi haline gelmesi ihtimalini de göz önünde bulundurarak alternatif planlamalar içine girmeli ve krizin bu basamağa geçmesini engelleyecek biçimde adımlar atmalıdır.

7-TATAR SOYDAŞLARIMIZIN BİR SEFER DAHA ACI YAŞAMASININ ÖNÜNE GEÇECEK ADIMLAR ATILMALI

Bu gelişmelerden olumsuz etkilenebilecek Tatar soydaşlarımız konusunda taraflar nezdinde temaslarda bulunarak Kırım’daki çok büyük acılar çekmiş Tatar soydaşlarımızın bir kere daha acı yaşamasının önüne geçecek adımlar atılmalıdır.

8-CUMHURBAŞKANI VE HÜKÜMET YETKİLİLERİ, SİYASİ PARTİLERİ TOPLUMU, BÜTÜN KURUMLARI BİLGİLENDİRMELİ

Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri, başta siyasi partiler olmak üzere toplumu, ilgili bütün kurumları şeffaf bir biçimde bilgilendirmeli, her türlü senaryoya hepimizin hazırlıklı olmasını sağlamalıdır.

9- GEREKİRSE TBMM TOPLANMALI

Gerekirse TBMM toplanarak gelişmeleri değerlendirmelidir. Türkiye, güçten tarıma bu gelişmelerden olumsuz etkilenebilecek bütün alanlara ait hazırlıklarını yapmalıdır.

10-UKRAYNA’DA BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN TAHLİYESİ İÇİN GEREKEN ADIMLAR ACİLEN ATILMALI

Başta Kharkiv olmak üzere Ukrayna’da bulunan vatandaşlarımızın tahliyesi için gereken adımlar acilen atılmalıdır.”

Leave a Reply