Ahmet Işık Çebi: Sergen Yalçın’ın altını oymadım

Beşiktaş’ta Lider Ahmet Parıltı Çebi, 2022 Yılı 1. Olağan Divan Heyeti Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Ahmet Parıltı Çebi, kulübün borcu ve şiddetli pandemi sürecini anlattı.Ahmet Parıltı Çebi açıklamalarında, “Tüzüğümüzü yenilemek lazım. Bu tüzük bize hitap etmiyor. Sağlıklı olması için bir çalıştay ya da bir askı mühleti tüzüğe koyalım. Tüzükte bundan sonra değişiklik olacaksa askında kalsın.Borcumuz 4.5 milyar TL değil fakat 3.9 milyar TL. Hesapta çelişkili açıklamalar oluyor.

“3.9 MİLYAR TL NET BORCUMUZ VAR”

Kasanızda olanı borcunuza mahsup etmediğiniz vakit borcunuz daha yüksek oluyor. 3.9 milyar TL net borcumuz var. Gelirlerimiz var, çeklerimiz var. Yuvarlak hesap 4 milyar TL diyelim. Ben buraya geldiğimde borç 3 değil, 3.3’tü. Onun üzerinden bugüne kadar yılda 600-700 milyon lira faiz ödüyoruz maalesef. Bu borcun faizini nasıl karşılayacağımızı çözmemiz gerekiyor. Bu gemiyi yüzdürmeye çalıştık. Biz çok sorun çözmeye çalıştık.

Bundan sonraki süreç Beşiktaş’ın geleceğini planlamasıyla ilgili adım atması gereken bir süreç. Kapıda icra memuru beklerken, futbolcunuz maaş alamayıp ihtarname çekerken birebir vakitte Beşiktaş’ın yapılandırmasını yapmakta zorlanıyoruz.7 sene, 10 sene bu kulüpte hiçbir şey yapılmamış. Her şey bizim önümüze geldi. Biz de bunları bilerek geldik, çözeriz. Üzüldüğüm husus şu; her şeyin bir an önce çözülmesini bekliyorlar. Bunların çözülmeyeceği algısı yaratılıyor.Geldiğimizden bugüne yapılmış olan çok ağır kontratlar vardı. Bu kontratlardan bu sene sonu fakat kurtulabiliyoruz. Ljajic’i oynattık kıymetlenmedi, oynatmadık kıymetlenmedi. Birtakım atletlerle ilgili elimizden gelen her şeyi yapmamıza karşın maalesef gitmedi.


“SERGEN HOCA DA UĞRAŞTI”

3 milyon 750 bin euro bizden alan futbolcuya 750 bin euro bile öneren olmadı. 350 bin euro’ya git dediğimizde “Ne işim olur orada? Ben, İstanbul’dayım ve keyfim yerinde” dedi.”Adamı değerlendirdik mi değerlendirdik. Sergen Hoca da uğraştı. Sergen Hoca, “Olmayacak bu iş, adamın niyeti yok” dedi. 12-13 oyuncunun kontratı bitiyor, bakın hepsine maliyetleri çok yüksek. Kimileriyle devam edeceğiz artık açıklamak istemiyorum.


“ÖNDER HOCA’YA SAHİP ÇIKACAĞIM”

Sergen Hocamızla yola çıktık, Başkan Karaveli ile devam ediyoruz. Topluluk sabır göstermiyor lakin ben sahip çıkacağım. Madem mazbata bende, madem bana yetki verdiniz, hesabını ben size veririm. Hocamızı her maç sornası yerin tabanına vurmaya çalışan, Beşiktaş’ın ekmeğini yemiş arkadaşlar var.

Meslekleri icabı eleştirmek zorundalar lakin biraz da motive etmeyi becerseniz ne olur? Çabucak ip çekilecek! Siz çekin fakat ben çektirmeyeceğim. Ben aslında çekeceğim acıyı çektim, bundan sonra Beşiktaş’ın özkaynaklarına yöneleceğim.Çok âlâ top oynadığımız bir günde Kayserispor’a yenildik. Ben felaket üzüldüm. Bunun gecesinde Sergen Yalçın Hoca’yla yaşanmamış olan şeyleri çabucak YouTube programında söylemenin ne manası olabilir? Buranın ekmeğini yemişsiniz.


“SERGEN HOCA’NIN ZİYAN GÖRMESİNİ İSTEMEM”

Sergen Hocamız, müzedeki 3 kıymetli kupanın hocası. Onun ziyan görmesini hayatım boyunca istemem. Lakin biz de görmemeliyiz.Biz, Sergen Hoca’yla 1,5 ay içinde tekraren konuştuk. Emre Kocadağ Beyefendi burada mı? Emre Beyefendi, ben sizi oraya gönderdim. “Hocam şöyle söylüyor, biz bu türlü söyledik” dediniz mi bana, dediniz. Palavra değil, bunlar doğru! 1,5 ay hocayla görüşmemişiz biz. Bu türlü bir şey olabilir mi, o bizim kıymetlimiz! Yarın bir gün gelecek tekrar vazife yapacak burada.Biz uçaktan indik, “Hocam sabah konuşalım, bitirelim. O denli tatile git” dedik. “Başkanım 15 gün müsaade edin, ben dinlenmek istiyorum, çok konuşmak istemiyorum” dedi.

Bu kadar yorulmuş bir hocanın bunu söylemeye hakkı var. Ben de “Tabii ki” dedim. 15 gün sonra oturduk konuştuk. İşin iktisadını, parasını, onun dediklerini yaptık, hocamızın da gönlünü yerine getirdik, hakkı olanı da verdik. Fakat ben Beşiktaş’ın menfaati için pazarlık yaptım, hata mu işledim? 1 Temmuz’da işbaşı yapacak olan hocayı, 1 Temmuz’da işbaşı yaptırdık. Hocamızın istediği transferlerin de birçoğunu yaptık.


“KENDİSİ BIRAKMAK İSTEDİ”

Sezon başlarken de hocamız çok memnundu. Kendi iktisadından, futbolcularından mutluydu. Kendisi iki defa, Beşiktaş’ı düşündüğü için hiçbir şey talep etmeden bırakmak istedi. İki sefer ben frenledim. Üçüncüsünde ben de yıpranmasını istemedim. Yarın bir gün buraya gelecek. Bizim çocuğumuz. Buranın ekmeğini yemiş bir arkadaş tarafından Kayseri maçı gecesinde açıklanmasının ardında “Seçime gidiyoruz arkadaşlar” var herhalde. Sergen Hoca’nın altını ben oymadım, neden oyayım ki? Kim kupa almak istemez, şampiyon olmak istemez?

Hakemler konusunda gerekeni yapıyoruz. Gidiyoruz, bağırıyoruz, çağırıyoruz, konuşuyoruz, anlatıyoruz, belge sunuyoruz. Cinayet işleyemem, kusura bakmayın. Vazifemi yapıyorum. Beni kale almıyorlarsa kale alacak bir lider bulursunuz. Daima hakem hakem hakem, tamam! Algı yaratılması beni rahatsız ediyor. Başarısız olabilirim, o tartışılabilir. Lakin gereğini yapıyorum.

“SERGEN HOCA’NIN ALTINI BİZ OYMADIK”

Gedson’u aldık ortalık yıkıldı fakat Can Bozdoğan da ondan aşağı değil. O vakit kimse ismini anmamıştı.”

Leave a Reply