Aidat ödemeleri yapmayanlara yüzde 5 oranında ceza

Apartman ve sitelerde ortak kullanım alanlarının masraflarını karşılamak hedefiyle kiracı yahut kat maliklerinden muhakkak bir ölçüde fiyat toplanıyor.

Konut fiyatlarına gelen artırımla birlikte aidatlara gelen artırımlar da vatandaşlar tarafından büyük bir reaksiyonla karşılanıyor.

Yönetici tarafından belirlenen aidat ödeme tarihinin yanı sıra masraflar kapsamında da aidat fiyatında artış yapılıyor.

YASAL OLARAK CEZA UYGULANIR

Bu kapsamında vaktinde verilen aidat ödemeleri, site ve bina içerisinde işleyişin olumlu tarafta ilerlemesini sağlıyor.

Hizmetlerin aksamaması için aidat ödemelerinin gecikmesinin önüne geçebilmek ismine yasal olarak ceza uygulaması bulunmaktadır. Bu gecikme cezası birebir vakitte aidatını vaktinde ödeyen kat maliklerinin de haklarını korumaktadır.

GECİKME BEDELİ YÜZDE 5 OLARAK HESAPLANIR

Vaktinde ödeme yapmayan ve aidat borcu olan kat maliklerine aylık yüzde 5 gecikme cezası uygulanmaktadır. Bu gecikme cezası her ay için aylık olarak uygulanmakta ve aidat borçlarının uzun vadeli ödenmemesi durumunda katlanabilmektedir.

Buna nazaran bir kat malikinin bin TL’lik aidat borcunun üzerinden bir ay geçmesi durumunda yüzde 5 gecikme cezası uygulanarak aidat borcu bin 50 TL olmaktadır. Ödeme yapılmaması durumunda sonraki ay bin 50 TL’nin üzerine yüzde 5 gecikme cezası uygulanmaya devam eder.

Leave a Reply