Antony Blinken: Sergey Lavrov ile görüşmem mantıklı değil

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ortasında 24 Şubat’ta Cenevre’de yapılması planlanan görüşme çıkmaza girdi.

Blinken, Lavrov ile görüşmesinin “mantıklı olmadığına” inandığını kaydetti.

TOPLANTI AÇIKLAMASI: HEPSİ TIPKI FİKİRDE

Washington’da Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile bir ortaya gelen Blinken, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Şu anda bu toplantıyla ilerlemek mantıklı değil. Müttefiklerimize ve ortaklarımıza danıştım. Hepsi birebir fikirde.” tabirini kullandı.

Blinken, Rusya’nın tansiyonu azaltmak ve diplomatik bir tahlil bulmak konusunda önemli olduğuna kanıtlaması halinde, ABD ve kendisinin diplomasiye bağlı kalacağını söyledi.

“DİPLOMASİ NUMARASINA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Amerikalı Bakan, “Müttefikler ve ortaklarla koordineli olarak, Rusya’nın hareketlerine ve alandaki gerçeklere dayanarak ilerleyeceğiz. Fakat Rusya’nın çatışma ve savaş yolunda ilerlemesini hızlandırırken, birebir vakitte diplomasi numarasına müsaade vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Lavrov ve Blinken ortasındaki görüşmeye daha evvel Washington önayak olmuştu. Moskova görüşmeye onay verirken, toplantının Cenevre’de düzenlenmesi öngörülüyordu.

Leave a Reply