Avustralya’da seller, 500 bin kişiyi etkiledi

NSW Başbakanı Dominic Perrottet, Sidney’de düzenlediği basın toplantısında, eyalet genelinde 500 bin bireye, bugün beklenen ağır yağışlar nedeniyle meskenlerini terk etmeleri talimatı verildiğini bildirdi.

Durumun düzelmeden evvel daha da kötüleşeceğini açıklayan Başbakan Perrottet, “Bugün birçok insan, eyaletimizin birçoklarının su altında olduğunu görerek uyandı.” sözlerini kullandı.

Birtakım bölgelerde su düzeylerinin geçen yılki yıkıcı sellerden daha yüksek olacağını belirten Perrottet, “Özellikle Hawkesbury bölgesinde sellerin geçen yıldan daha makûs olmasını bekliyoruz ve gün boyunca Newcastle ve Hunter bölgelerinde daha fazla sağanak yağmur ve sel olacağını gözlemliyoruz.” dedi.

SELLERDE 14 KİŞİ CAN VERDİ

NSW ve Queensland eyaletlerinde hafta sonundan bu yana tesirli olan sellerde toplam 14 kişi hayatını kaybetti.

Yüzbinlerce kişiyi etkileyen sellerde kayıp oldukları bildirilen 5 kişiyi arama çalışmaları sürerken daha fazla can kaybı yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

Ağır yağışların şiddetli rüzgarla birlikte süreceğini açıklayan Avustralya Meteoroloji Ofisi, makûs hava kaidelerinin çok tehlikeli ve ömrü tehdit eden boyutlarda tesirli olacağını duyurdu.

Irmak ve derelerin halihazırda kapasitenin üzerinde dolu olmasından ötürü yeni yağışların daha fazla su baskınlarına neden olmasından telaş ediliyor.

ULAŞIMDA AKSAMALAR YAŞANIYOR

Yaklaşık bir haftadan bu yana ağır yağışların yaşandığı bölgelerde taşan ırmaklardan yayılan sel sularının, oto yolları, caddeleri ve tren çizgilerini basmasından ötürü ulaşımda kıymetli aksamalar yaşanıyor.

Çok sayıda okulun kapalı tutulduğu bölgede, köprülerde, yüksek topraklarda, meskenlerin çatılarında ve balkonlarında mahsur kalan Avustralyalıları kurtarmak için acil servis takımları helikopterlerin yanı sıra tekne ve botlarla çalışmalarını sürdürüyor.

Leave a Reply