Batı medyasının ırkçı telaffuzları reaksiyon çekti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 6’ıncı güne girilirken, ülkeden tahliye edilen Ukraynalıların geleceği merak konusu oldu.

Avrupa’nın Ukraynalı mülteciler karşısındaki bu tavrı, Suriyeli ve Afgan göçmenler konusundaki iki yüzlü halini hatırlattı.

BATI MEDYASI, İNSAN AYRIMINA BAŞLADI

O denli ki Avrupa’nın bu halini batılı medya kuruluşları da açıktan konuşmaya başladı.

Son olarak TikTok’ta yayın yapan ‘movierf’ isimli hesap, Batılı medya kuruluşlarının Ukraynalı göçmenleri farklılaştırmaya çalışmasını gözler önüne serdi.

“BURASI AFGANİSTAN YA DA IRAK DEĞİL, DAHA UYGAR VE AVRUPALI”

Hesapta derlenen görüntüde CBC News ve BBC muhabirlerinin, Ukraynalıları dış görünüşlerine nazaran kendilerinden olarak görmesi, izleyenleri şaşkına çevirdi.

CBC News muhabiri, Ukraynalıları öbür mültecilerden ayırarak, “Affınıza sığınarak söylüyorum, burası Irak ya da Afganistan üzere on yıllardır çatışma yaşanan bir yer değil. Burası bunun yaşanmasını beklemediğiniz daha uygar, daha Avrupalı, bu kelamları dikkatle seçmem gerekiyor, bir kent.” dedi.

“AVRUPALI ÇOCUKLAR PUTİN’İN FÜZELERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR”

CBC News muhabirinin akabinde görüntüde kelam alan BBC muhabiri de skandal sözler kullandı.

BBC çalışanı, “Bu olaylar benim için çok duygusal zira, sarı saçlı mavi gözlü insanların ve Avrupalı çocukların her gün Putin’in füzeleri tarafından öldürüldüğünü görüyorum.” tabirlerini kullandı.

“ÖZ KÜLTÜRÜ OLAN ÜLKELERE DEMOKRASİ GETİRENLER BUNLAR”

Öte yandan açıklamaları derleyen hesabın yaptığı yorum da dikkatlerden kaçmadı.

‘movierf’ isimli hesap, “Kendi içlerinde zati bir öz kültürü olan ülkelere demokrasi getiren ülkelerden çok hoş yorumlamalar bunlar.” sözlerini kullandı.

Leave a Reply