Belarus halkı, anayasa değişikliği için sandığa gitti

Belarus’ta anayasada değişiklik ve ekler yapılması için halk oylaması başladı.

Ülke genelinde halk lokal saat ile 08.00’den itibaren sandık başına gitmeye başladı. 5 bin 510 sandıkta yapılan oylamada vatandaşlara, “Belarus Cumhuriyeti’nin anayasa değişikliği ve eklemelerini kabul ediyor musunuz?” sorusu yöneltiliyor.

Halk oylamasına 6 milyon 808 bin 779 seçmen katılıyor. 100’den fazla memleketler arası gözlemci takip ettiği halk oylaması saat 20.00’de sona erecek.

10 GÜN SONRA YENİ ANAYASA GEÇERLİ OLACAK

Kesin sonuçların açıklanmasının akabinde 10 gün sonra kelam konusu değişiklikler ve ekler anayasanın ayrılmaz kesimi olacak.

Halk oylamasına bugün katılamayacak olan vatandaşlar 22 Şubat’tan bu yana özel açılan sandıklarda oylarını erken kullanmıştı. Belarus Merkez Seçim Komitesi, erken oylamaya iştirakin yüzde 42,93 olduğunu açıklamıştı.

BELARUS ANAYASASINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun geçen ay imzaladığı karar ile yapılan referandumun kabul edilmesi halinde anayasada birtakım değişiklikler yapılacak.

Devlet yapısına ait problemleri etkileyecek olan anayasa değişikliklerine nazaran, Belarus Halk Meclisi, ülkede demokrasinin en yüksek temsil organı haline gelecek, toplumda istikrar ve sağlamlaştırma fonksiyonu görecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI KOŞULLARI AĞIRLAŞIYOR

Cumhurbaşkanı en üst seviye yetkili olarak kalmaya devam ederken, bu durum için kurallar eskisine nazaran ağırlaşıyor. En az 20 yıl ülkede yaşamış, mevcut anayasadaki üzere 35 değil, 40 yaşını geçen, yabancı vatandaşlığı yahut öteki ülkede oturumu olmayanlar cumhurbaşkanı adayı olabilecek. Bir kişi iki periyottan fazla cumhurbaşkanı olamayacak.

EVLİLİK DÜZENLEMESİ

Evlilik ve aile alakalarının anayasal bakımdan sağlamlaştırılmasına yönelik değişikliğe nazaran, devlet tarafından evliliğin “erkek ve bayanın birleşmesi olarak” korunması açıklığa kavuşturuluyor.

ULUS VE GELENEKLERE BAĞLILIK

Değişikliğin kabul edilmesi halinde, ebeveynler çocuklarını toplumsal açıdan yararlı işlere hazırlamak, kültür ve kanunlara, Belarus tarihi ve ulusal geleneklerine hürmet göstermeyi aşılamak ile yükümlü hale gelecek.

Leave a Reply