Belarus, Rusya – Ukrayna müzakerelerinin yapılacağı salonu paylaştı

Rusya ile Ukrayna güçleri ortasındaki çatışmalar devam ederken, gözler Belarus’ta yapılacak kritik temasa çevrildi.

İki ülke heyetleri ortasındaki müzakereler, Ukrayna-Belarus sonundaki Pripyat ırmağı bölgesinde gerçekleştirilecek.

ÖN ŞARTSIZ GÖRÜŞME

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rus heyetiyle ön şartsız görüşme yapılacağını duyurdu.

Dünya kamuoyu görüşmeye odaklanırken, Belarus Dışişleri Bakanlığı toplumsal medya hesabından müzakerelerin yapılacağı salonu paylaştı.

MÜZAKERELERİN YAPILACAĞI SALON

Salona Rusya, Belarus ve Ukrayna bayraklarının yerleştirildiği ve müzakere masasının kalemler ve kağıtlarla birlikte hazır hale getirildiği görüldü.

Bakanlık, paylaşıma, “Belarus’ta Rusya-Ukrayna müzakerelerine konut sahipliği yapmak için her şey hazır. Heyetlerin gelmesini bekliyoruz.” notu düşüldü.

BELARUS’TAN GÜVENLİK GARANTİSİ

Zelensky, kelam konusu görüşmeye ait açıklamasında, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Ukrayna heyetinin güvenliğine ait garanti verdiğini belirtmişti.

Zelensky, “Lukaşenko, Ukrayna heyetinin seyahat, müzakere ve dönüşleri esnasında Belarus topraklarındaki bütün uçak, helikopter ve roketlerin yerde kalması konusunda sorumluluğu üstlendi.” diye konuşmuştu.

NELER YAŞANDI

Rusya’nın Ukrayna ile müzakere yapacak heyetin lideri Rusya Devlet Lideri Müşaviri Vladimir Medinskiy, Ukrayna heyetinin Belarus’un Gomel bölgesinde müzakerelere katılmayı kabul ettiğini bildirmişti.

Medinskiy, Gomel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna ile müzakere etmesine ait saat 15.00’e kadar verdikleri müddetin dolduğunu, fakat bu dakikalarda Ukrayna’dan haber geldiğini tabir etmişti.

“UKRAYNA TARAFININ AZAMÎ GÜVENLİĞİNİN SAĞLANACAĞI…”

Ukrayna heyetinin haber gönderdiğini belirten Medinskiy, “Müzakereler Gomel bölgesinde yapılacak. Şu anda güzergah belirleniyor. Gomel bölgesinde Ukrayna tarafının azamî güvenliğinin sağlanacağı mantıklı bir yer seçilecek.” diye konuşmuştu.

Rus tarafının kelam konusu güzergahta Ukrayna heyetinin geçiş güvenliğine yüzde 100 garanti verdiğini vurgulayan Medinskiy, Moskova’nın barışı sağlamak için günün her saatinde Kiev ile görüşmeye hazır olduğunu lisana getirmişti.

Leave a Reply