Beyaz Saray: ABD, Ukrayna’ya asker göndermeyecek

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında Ukrayna konusunda yaşanan son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal etme ihtimalinin devam ettiğini belirten Psaki, işgalin ne vakit olacağına ait vakit veremeyeceklerini söyledi.

Psaki, Ukrayna’ya yönelik dün yapılan siber taarruzlar ile ilgili şimdi Rusya’yı suçlayamayacaklarını lisana getirerek “Bu hususta Ukraynalı yetkililer ile bağlantı halindeyiz.” tabirini kullandı.

“BİDEN, AMERİKAN ASKERLERİNİ UKRAYNA’YA SAVAŞMAYA GÖNDERMEYECEK”

Gazetecilerin Rusya’nın Ukrayna’yı büsbütün işgal etmesi durumunda ABD’nin ne yapacağı sorusu üzerine Psaki, “Daha kaç kez söyleyeceğim bilmiyorum lakin hiçbir durumda Biden Amerikan askerlerini Rusya ile savaşması için Ukrayna’ya göndermeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“UKRAYNA’YA YARDIM SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Psaki, Rusya’nın gerginliği tırmandırması durumunda ABD’nin Moskova’ya ağır yaptırımlar getirmeyi ve Ukrayna’ya yardım sağlamayı sürdüreceğinin altını çizerek “Rusya ile savaşmayacağız ya da askerlerimizi Rusya ile savaşması için Ukrayna’ya göndermeyeceğiz.” dedi.

Leave a Reply