Biden: Rusya’ya karşı iki seçeneğiniz var, üçüncü dünya savaşı ya da ağır yaptırımlar

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali 4. gününde aralıksız devam ederken, ABD Lideri Joe Biden ülkesinin Rusya’ya karşı yaptırımlarda izleyeceği yola ait açıklamalarda bulundu.

Biden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ilgili en büyük stratejik amaçlarından birinin NATO ve Avrupa Birliği’ni (AB) bir ortada tutmak olduğunu ve Rusya’ya karşı atılacak adımlara ve bu adımların neler olduğuna değindi.

“AMACIM, NATO VE AB’Yİ BİR ORTADA TUTMAKTI”

Biden, “En başından beri maksadım, tüm NATO ve AB’yi birebir sayfada tutmayı sağlamaktı. Zira Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in yapabileceğini düşündüğü tek şey NATO’yu bölmek ve içinden geçebileceği büyük bir pencere oluşturmaktı. Ve bu olmadı” sözlerini kullandı.

“UKRAYNA’NIN İŞGALİ, AVRUPA VE NATO’YU YAKINLAŞTIRDI”

Biden ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’yı işgali için hem uzun hem de kısa vadede ağır bir bedel ödeyeceğini ön görerek, çatışmanın Avrupa ve NATO’yu birbirine yakınlaştırdığını da kelamlarına ekledi. Biden Putin’e yönelik, “Tam olarak amaçladığı etkiyi oluşturuyor” dedi.

“İKİ SEÇENEK VAR; ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI YA DA RUSYA’YA BEDEL ÖDETMEK”

Yaptığı açıklamada kendisine yöneltilen Rusya’ya ait yaptırımlar hakkında soruları da yanıtlayan ABD Lideri Biden, yaptırımların global ölçekte bir savaşı riske atmadan Rusya’yı cezalandırmanın yollarından biri olduğuna inandığının altını çizdi.

Rusya’ya karşı sadece iki seçeneklerinin olduğunu aktaran Biden, konuşmasında bu seçeneklere de değindi. Lider Biden, “İki seçeneğiniz var. Üçüncü dünya savaşı başlatmak, fizikî olarak Rusya ile savaşa girmek yahut memleketler arası hukuka bu kadar karşıt davranan bir ülkenin bunu yaptığı için bir bedel ödediğinden emin olmak” sözlerini kaydetti.

Ayrıyeten Biden, Ukrayna’nın Rus ilerleyişine karşı çabası devam ederken, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı savunma silahları ve ekonomik yardıma da dikkat çekti.

Leave a Reply