BM Genel Sekreteri Guterres: Nükleer silah kullanımını hiçbir şey haklı çıkaramaz

Ukrayna’nın Rusya tarafından uğradığı işgalin 6. gününde, Batı ülkeleri Rusya’ya yaptırım üzerine yaptırım kararı aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyeti fevkalâde toplandı.

“HİÇBİRŞEY NÜKLEER SİLAH KULLANIMINI HAKLI ÇIKARAMAZ”

Toplantıda konuşan BM Genel Sekteri Guterres, Ukrayna için bir trajedi ve birebir vakitte potansiyel olarak feci sonuçları olan büyük bir bölgesel krizle karşı karşıya olduklarını lisana getirerek, “Dün Rus nükleer kuvvetleri yüksek alarma geçirildi. Bu ürpertici bir gelişme. Yalnızca bir nükleer çatışma fikri basitçe düşünülemez. Hiçbir şey nükleer silah kullanımını haklı çıkaramaz” dedi.


“YARIM MİLYON UKRAYNALI ŞİMDİDEN ÜLKE SONLARINI AŞTI”

Devam eden hücumlar nedeniyle başşehir Kiev’de 3 milyon kişinin inançta olmadığını tabir eden Guterres, “Ukrayna hükümeti, ülke savunmasına katılması için nüfusa çok sayıda silah dağıttı. UNHCR’ye nazaran yarım milyon Ukraynalı şimdiden ülke hudutlarını aştı” dedi.

Rus hücumlarının büyük ölçüde Ukrayna’daki askeri tesisleri maksat aldığı bildirilse de sivil yerleşim yerlerinin de ağır hasar aldığına dair emniyetli bilgiye sahip olduklarını aktaran Gutteres, “Çocuklar da dahil olmak üzere sivillerin vefatıyla sonuçlanan bu artan şiddet katiyen kabul edilemez” dedi.


“ASKERLERİN KIŞLALARINA GERİ DÖNMELERİ GEREKİYOR”

Askerlerin kışlalarına geri dönmeleri gerektiğini vurgulayan Guterres, “Liderlerin barış yoluna gitmesi gerekiyor. Siviller korunmalıdır. Milletlerarası insancıl ve insan hakları hukuku korunmalıdır. Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş sonları içinde egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne Genel Heyet kararları doğrultusunda hürmet gösterilmelidir” diye konuştu.


“UKRAYNA’DAKİ ÇATIŞMALAR DURMALI”

Antonio Guterres“Ukrayna’daki çatışmalar durmalı. Havadan, karadan ve denizden ülkenin dört bir yanına yayılıyor. Artık durmalı. Rus füze ve hava bombardımanları gece gündüz Ukrayna kentlerini vuruyor. Başşehir Kiev her istikametten kuşatıldı” dedi.

Guterres, Ukrayna’dan gelen mültecilerin ve yerinden edilenlerin sayısının her dakika arttığına dikkat çekerek, “Kolayca Avrupa’nın on yıllardır en berbat insani ve mülteci krizi haline gelebilecek bir şeyle karşı karşıyayız” tabirlerini kullanarak, mültecileri kabul eden ülkelere şefkati, cömertliği ve dayanışması için minnettar olduğunu açıkladı.

Ukrayna’ya insani yardımın artırılacağını söz eden Guterres, “Geçen haftaki olaylardan evvel bile Birleşmiş Milletler, temas sınırının her iki tarafında yaklaşık 3 milyon bireye insani yardım sağlıyordu. Birleşmiş Milletler şu anda insani muhtaçlıkları kıymetlendirmek ve bilhassa bayanlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler olmak üzere korunma ve barınma konusunda çaresiz olan çok daha fazla bireye hayat kurtaran dayanağın dağıtımını artırmak için 7/24 çalışıyor” dedi.


“TÜM TARAFLARI, İNSANİ YARDIM İŞÇİSİNİN HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜSAADE VERMEYE ÇAĞIRIYORUM”

Guterres, “Çabalarımızı hızlandırırken, milletlerarası hukuka uygun olarak BM’nin Ukrayna’daki ilgili işçinin emniyet ve güvenliğinin korunması, savunmasız insanlara ve topluluklara insani erişimin garanti altına alınması çok değerlidir. Tüm tarafları, insani yardım işçisinin hareket özgürlüğüne müsaade verme ve insani yardımın inançlı, süratli ve manisiz geçişini kolaylaştırma yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyorum” dedi.


“TEK GERÇEK TAHLİL BARIŞTIR”

İnsani yardımın hayati değer taşıdığını aktaran Guterres, “Ama bu bir tahlil değil. Yalnızca çatışmanın en berbat tesirlerini tedavi ediyor. Tek gerçek tahlil barıştır. Ukrayna’ya yönelik taarruz, milletlerarası hukuka ve BM Kuralı’na dayanan çok taraflı sisteme meydan okuyor. Berbatlaşan bir çatışmanın mümkün sonuçlarından kimileri üzerinde düşünmek bile ürkütücüdür. Bölgesel tansiyon yükseliyor” dedi.


“DİYALOG YOLU HER VAKİT AÇIK KALMALI”

Diyalog yolunun her vakit açık kalması gerektiğini belirten Guterres, “İyi niyetli müzakerelere girmek ve tüm problemleri barışçıl bir halde ele almak için asla geç değildir. Ukrayna ve Rus delegasyonları ortasında şu anda gerçekleşen direkt görüşmelerin, sırf çatışmayı derhal durdurmakla kalmayıp, birebir vakitte diplomatik bir tahlile giden yolu da üreteceğini umuyorum” dedi.


“SORUNLARI DAHA DA KÖTÜLEŞTİRMEYE DEĞİL ÇÖZMEYE ODAKLANMALIYIZ”

Çatışmaları durdurmaya yönelik tüm barışçıl eforları memnuniyetle karşıladıklarını ve desteklediklerini tabir eden Guterres, “Müzakerelere mesken sahipliği yapmayı ve kolaylaştırmayı teklif eden ülkelere teşekkür ediyorum. Birleşmiş Milletler bu çeşit uğraşları desteklemeye hazırdır. Bu anlamsız yıkım ve insanlığın karşı karşıya olduğu gerçek zorluklardan muazzam bir dikkat dağıtmadır. Meseleleri daha da kötüleştirmeye değil çözmeye odaklanmalıyız. Dünyanın dört bir yanındaki kentlerde beşerler sokaklara dökülüyor ve savaşın sona ermesini talep ediyor. Ukrayna’daki beşerler barış istiyor ve buna gereksinim duyuyor. Rusya’daki insanların da o denli olduğuna inanıyorum. Artık barışa muhtaçlığımız var” dedi.


Leave a Reply