BM’den Putin’e: Barışa bir talih ver

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’nın talebi üzerine New York saatiyle 21.30’da acil toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde konuştu.

“TEKRAR YANILMAK İSTEMİYORUM”

Daha evvel Ukrayna’ya yönelik bir akının yakın olduğuna dair söylentilere asla inanmadığı için yanlışlı çıktığını belirten Guterres, “Ve bugün tekrar yanılmak istemiyorum.” dedi.

“BAŞKAN PUTİN, BARIŞA BİR BAHT VERİN”

Genel Sekreter, “Yani sahiden bir operasyon hazırlığı varsa, kalbimin derinliklerinden söyleyeceğim tek bir şey var; Lider Putin, birliklerinizin Ukrayna’ya saldırmasını durdurun, barışa bir baht verin, zati çok fazla insan öldü.” sözlerini kullandı.

“BARIŞ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ”

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo da Güvenlik Kurulu’nda yaptığı konuşmada, bölgeden Ukrayna’ya yönelik büyük ölçekli askeri yığınak yapıldığı haberlerinin geldiğine dikkati çekti.

DiCarlo, bu gelişmelerin doğrulanması halinde, zati tehlikeli olan bölgedeki durumu daha da kötüleştireceğini vurguladı.

Hala diplomasiye talih verilmesini teşvik ettiklerinin altını çizen DiCarlo, BM çalışanının Ukrayna halkına insani yardım için alanda kalmaya kararlı olduğunu söyledi.

DiCarlo, “Ukrayna’da önümüzdeki saat ve günlerde ne olacağını tam olarak iddia edemeyiz. Açık olan, insani acılarda kabul edilemez derecede artış ve yıkıcı gerginliğin varlığıdır. Ukrayna halkı barış istiyor, eminim Rusya halkı da barış istiyor. Barışın hakim olması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” dedi.

Leave a Reply