Çavuşoğlu: Rusya ile Ukrayna ortasında taraf tutmak zorunda değiliz

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası dünya kamuoyundan birçok reaksiyon geldi. Batılı ülkeler yaptırım ve Ukrayna’ya silah yardımı kararı alırken, birtakım ülkeler de tarafsız kalmayı ve insani yardım göndermeyi tercih etti.

Tüm dünyayı geren savaş krizinde tarafsız kaldığını açıklayan Türkiye, iki ülkenin de müzakere etmesi için ağır diplomatik gayretlerini sürdürüyor.

ÇAVUŞOĞLU: “SALDIRIDAN 1 GÜN EVVEL CUMHURBAŞKANIMIZ, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ”

Habertürk canlı yayınında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’da gerginliğin daima arttığını belirterek, “Saldırıyla ilgili telaşlarımız artınca bilhassa her iki ülke nezdinde de temaslarımız oldu. Bu akın başlamadan 1 gün evvel sayın Cumhurbaşkanımız Putin’le görüşmüştü telefonla. İki önderi bir ortaya getirme niyetini iletmişti” dedi.

“24 SAATLİK İNSANİ ATEŞKES İÇİN ÇABALIYORUZ”

Bakan Çavuşoğlu, Rus ve Ukrayna heyetlerinin yarın planlanan müzakerelerinin bir gün ertelenebileceğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Ukrayna’ya Rusya’nın saldırması tüm dünyayı şoke etti. Kuzey, güney, doğu, batıdan Kiev’e kadar saldırısı oldu. Kıymetli kentlerde çatışma ve hücumlar devam ediyor. Doğuda kentler kuşatılmış durumda. Çatışma hali hala devam ediyor.”

“Savaşla ilgili evvelden kestirimde bulunmak, kesin kestirimde bulunmak zordur. Rusya kısa bir mühlet içinde değerli kentleri ele geçirmeyi planlıyordu. Bilhassa bir çatışma, sokak savaşına dönüştüğü vakit, Libya’da da bu tasayı paylaşıyorduk. Trablus’a yönelik akın durdurulmasaydı sokak savaşına dönüşecekti. Sokak savaşının ne vakit biteceği muhakkak olmaz. Olağan bu savaş başladıktan sonra biz savaşın büsbütün durdurulması, ateşkesin tesis edilmesi konusunda çok uğraş sarfettik. Savaş durdurulmayacaksa en az 24 saatlik insani ateşkes konusunda efor sarf ettik, hala gayret sarf ediyoruz. İki ülke nezdinde, milletlerarası toplum nezdinde teşebbüslerimiz oldu. BM ve AGİT Genel Sekreteri ile. Davetler oldu. Daha sonra Fransa devreye girdi.”

“MÜZAKERE İÇİN TELKİNDE BULUNDUK”

“İki ülke ortasında müzakerelerin başlamasını telkinlerimizi ilettik. En son Ukrayna’ya yerin değerli olmadığını, elbette İstanbul’u Ukrayna tercih ediyordu. Biz memnuniyetle konut sahipliği yaparız fakat şu evrede yerin kıymeti yok. Orta yol buldular. Hududun Belarus kenarında, ırmağın kenarında birinci görüşmeyi yaptılar.”

“MÜZAKERELER ATEŞKES İLE SONUÇLANMALI”

“Siyasi hususları müzakere etme bakımından gereğince vakitleri olacaktır. Artık acil olan ateşkes. Çatışmalar, bombardımanlar devam ederken bir sonuç çıkmaz. Evvel ateşkes diyoruz.”

“TÜRKİYE TARAF TUTMAK ZORUNDA DEĞİL”

“Sonuçta Türkiye taraf tutmak zorunda değil. Elbette NATO üyesi. NATO’nun kararlarına uyan ve katkı sağlayan ülke. Türkiye ilkesel tavır sergiliyor. Görüş ayrılıklarına karşın her iki ülkeyle işbirliğini geliştiren ülkeyiz. Savaş olduğu vakit taraf tutmak zorunda değiliz; tam aykırısı savaşın sona erdirilmesinde her iki tarafta eşit bir halde diyalog kurabilen ülkeyiz. Taraf tutma lüksümüz yok. Bir şey yanlışsa onu söylemek durumundayız. Rusya’nın saldırısı milletlerarası hukukun ihlalidir. Şu anda insani dramlar var. Bu yanlışları kim yaparsa yapsın biz bunu açıkça söyleriz. Öteki krizlerde de ilkesel tavrımızı sergiledik.”

“TÜRKİYE’NİN HALİNDE ÇELİŞKİ YOK”

“Burada Türkiye’nin takındığı halde çelişki yok. BM Güvenlik Kurulu’na giden karar tasarısında biz eş sunucuyduk. Tıpkı formda BM Genel Konseyi’nde bir acil özel oturum başladı. 2 Mart’ta Rusya’nın Ukrayna konusu konuşulacak. Burada da taslak karar tasarısını yazan kümenin içinde olduk. NATO’da halimiz açık ve net. Tıpkı şeyi Avrupa Kurulu’nda yaptık. 23 Şubat’ta reaksiyonumuzu gösteren Ukrayna’yı destekleyen karara biz de takviye verdik.”

“İlkesel tavrımızın sebebini anlatıyorum. 24 Şubat’ta yeniden taarruzdan sonra Rusya’ya yönelik kınama, ağır sözler içeren, yaptırım olabileceği söz eden tasarıya evet dedik. 25 Şubat’taki karara neden çekimser oy kullandık? O kararda Rusya’nın temsil hakkı sona erdiriliyor. Rusya’nın o örgütteki temsil hakkını askıya alan ya da büsbütün kaldıran bir teşebbüs var mı? Bu kadar diyalogdan, müzakereden bahsettik. Sonuçta Rusya’nın buradan atılması demek Rus vatandaşların AİHM’e gidememesi demektir. Buradan bağları kopardığınız vakit bunun yararı ne olacak? İkinci seçenek ortak tamamlayıcı sürecin başlatılması. Ağır ve aktif diyaloğun başlatılması. Bu seçenek maalesef tercih edilmedi.”

“Bundan da sonuç alınamazsa ondan sonra tahminen askıya alınması. Sonuçta diyaloğun kopmaması için, İnsan Hakları Kurulu’nda oturum olacak. Orada da karar tasarısının içindeyiz. Sonuçta tüm platformda prensipli formda tavır sergilerken diyaloğun kopmasını istemediğimiz için prensipli biçimde çekimser oy kullandık.”

Leave a Reply