Çeçen önder Kadirov: Ukrayna’ya geniş bir operasyon başlatılmalı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı akınlarda 5’inci güne girildi.

Tüm süratiyle süren çatışmalarda Çeçenistan başkanı Ramazan Kadirov da, Rusya’ya takviye gayeli birliklerini Ukrayna’ya yolladı.

Kadirov, bu atılımının akabinde artık de Ukrayna’nın tamamına yönelik kapsamlı bir operasyon yapılması davetinde bulundu.

“UKRAYNA TOPRAKLARINDA GENİŞ ÇAPLI BİR OPERASYON BAŞLATMA VAKTİ GELDİ”

Telegram hesabından açıklamalarda bulunan Kadirov, “Somut bir karar verme ve Ukrayna topraklarında her tarafa geniş çaplı bir operasyon başlatma vakti geldi. Ben teröristlere karşı bir çok taktik ve strateji geliştirdim, çatışmalara şahsen katıldım. Benim anlayışıma nazaran Ukrayna’de tercih edilen taktik çok yavaş. Çok vakit alıyor ve bence etkisiz. “ dedi.

“TÜM ORDU TOPYEKÜN TAARRUZA GEÇMELİ”

Kentlerin ve kasabaların “haydutlar ve Nazilerden” kurtarılması gerektiğini söyleyen Kadirov, gerekli olan şeyin tüm ordunun ve silahlı güçlerin koordineli bir halde topyekün taarruza geçmesi olduğunu belirtti.

“PUTİN’İN GEREKLİ BUYRUĞU VERMESİNİ İSTİYORUM”

Çeçen başkan, müzakere etmeyi reddettikleri için taktiklerini değiştirmeleri gerektiğini ve bunun daha ikna edici olacağını tabir etti.

Kadirov “Ülkenin önderi ve Rus silahlı kuvvetlerinin başkumandanı Vladimir Putin’den tüm özel kuvvetlere Nazileri ve elbette Çeçenistan’da bayanlarımızı, yaşlılarımızı ve çocuklarımızı öldüren teröristleri bitirmeleri için gerekli buyruğu vermesini istiyorum.” tabirlerini kullandı.

PUTİN’İN LİDERLİĞE GETİRDİĞİ İSİM

Öte yandan Kadirov, yıllarca süren Rus-Çeçen çatışmalarının akabinde Rusya tarafından liderliğe getirilmişti.

‘Putin’in kuklası’ olarak nitelendirilen Kadirov, Pir Şamil ile başlayıp Cahar Dudayev, Aslan Mashadov ve Şamil Basayev’le devam eden Çeçenistan çabasını Rus yanlısı olarak satmasıyla biliniyor.

Leave a Reply