Çekya’dan Ukrayna’ya 16,5 milyon euroluk ek silah yardımı

Çekya Başbakanı Petr Fiala bugün bir televizyon kanalına verdiği demeçte Ukrayna Devlet Lideri Zelensky’nin kendisini arayarak ek silah talebinde bulunduğunu, Çekya’nın ise bu talebe olumlu karşılık verdiğini söyledi.

Başbakan Fiala, bugün acil koduyla toplanan Bakanlar Şurası toplantısında onaylanan karar sonrasında, gönderilecek olan silah ve askeri teçhizatın öğlenden sonra yola çıkacağını duyurdu.

“EN KARANLIK SENARYO GERÇEKLEŞİYOR”

Başbakan Petr Fiala, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akın hakkında, “En karanlık senaryo gerçekleşiyor. Bu bir bölgeye değil, tüm Ukrayna’ya yönelik bir akın. Fecî bir durum. Ukrayna Devlet Lideri Zelensky ile iki defa görüştüm. Ne diyebilirim ki. Savaşta olan bir ülkenin önderi ile konuştum. Bana yardım edip edemeyeceğimizi sordu. Özel silahlar ve askeri teçhizat istedi. Bunu sağlayabileceğimizi söyledim.” sözlerini kullandı.

16,5 MİLYON EUROLUK SİLAH YARDIMI

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova ise yaptığı açıklamada “Ukrayna’ya yardım olarak göndereceğimiz ek silah ve askeri teçhizatları onayladık. 400 milyon kron (yaklaşık 16,5 milyon euro) kıymetindeki yardım bugün öğlenden sonra yola çıkacak. Yardımın ayrıntısını söylemeyeceğiz.” dedi.

BİRİNCİ YARDIM UKRAYNA’YA ULAŞTI

Çekya Savunma Bakanlığı toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, Çekya’nın Ukrayna’ya dün yolladığı 188 milyon kron (yaklaşık 7,6 milyon euro) bedelindeki 30 bin tabanca, 7 bin tüfek, 3 bin makineli tüfek, yaklaşık 100 adet keskin nişancı tüfeği ve yaklaşık bir milyon mermi ile daha evvel kelam verilen 4 bin 6 adet 152 mm’lik top mermisinden oluşan askeri yardımın bugün Ukrayna’ya ulaştığını açıkladı.

Leave a Reply