Çin, BM’deki Ukrayna oylamasında çekimser kaldı

Çin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısında çekimser kaldı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun, harikulâde oturumda yaptığı konuşmada, ülkesinin çekimser kalma sebebini açıklarken, karar taslağının, “tüm üyelerle tam olarak danışarak hazırlanmadığını”, “krizin tarihi ve karmaşık boyutlarını göz öne almadığını” ve “güvenliğin bölünmezliği unsuru ile siyasi tahlil ve diplomatik gayretlerin artırılmasına vurgu yapmadığını” savundu.

‘TÜM ÜLKELERİN EGEMENLİĞİ VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ…’

Tüm ilgili tarafları krizin tahlili için olumlu rol oynamaya davet eden Büyükelçi Cang, “BM ve ilgili tarafların atacağı her adım, bölgesel barış ve istikrar ile tüm tarafların üniversal güvenliği unsuruna öncelik vermeli, tansiyonun düşürülmesi ve diplomatik tahlil için müspet rol oynamalıdır.” dedi.

Cang, Çin’in tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmesini savunduğunu vurgulayarak, “Bir ülkenin güvenliği başkasınınki değerine sağlanmamalı ve bölgesel güvenlik askeri blokların güçlendirilmesine dayanmamalı.” sözlerini kullandı.

“İŞGAL” YA DA “SALDIRI” DEMİYOR

Çin’in Rusya ve Ukrayna ortasında krizin tahlili için yürütülen müzakereleri memnuniyetle karşıladığını belirten Cang, memleketler arası topluma, “taraflar ortasında direkt diyalog ve müzakereler için uygun atmosfer ve şartların yaratılmasını destekleme” davetinde bulundu.

Çin, Ukrayna’daki savaş ile ilgili “işgal”, “saldırı” sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, Rusya’nın hareketini kınamayan az sayıdaki ülkeden biri olmuştu.

BM GENEL KURULU’NUN UKRAYNA KARARI

Türkiye’nin de ortak sunucuları ortasında yer aldığı karar tasarısı oylamada 5’e karşı 141 oyla kabul edildi.

Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı.

Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Eritre tasarıya hayır oyu verirken, Çin ve Hindistan dahil 35 ülke çekimser oy kullandı.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları güçlü halde kınanırken, Moskova’dan “tüm askeri güçlerin Ukrayna topraklarından derhal, eksiksiz ve şartsız olarak geri çekmesi” talep edildi.

RASTGELE BİR YAPTIRIM GÜCÜ BULUNMUYOR

Ukrayna’nın egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne vurgu yapılan kararda, “Rusya Federasyonu’nun, BM Mukavelesi’nin 2. hususun 4. fıkrasını ihlal ederek Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı en güçlü halde esefle karşılanmıştır.” tabirine yer verildi.

BM üyesi devletlerin bir bahisteki genel yaklaşımını ortaya koyması bakımından mana tabir eden Genel Heyet kararlarının kabul edilmesi durumunda rastgele bir yaptırım gücü bulunmuyor.

Leave a Reply