Çin: Tayvan, Ukrayna değil

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, düzenlediği basın toplantısında, Tayvanlı yetkililerin, Ukrayna sıkıntısını, Çin ile ihtilaflı Tayvan’ın durumuna benzettiği, ana karanın güç kullanarak Ada’yı işgal etmesini önlemek için milletlerarası toplumun silah tedarik etmesi gerektiğine dair açıklamalarına yönelik soruya karşılık verdi.

“TAYVAN SÜREKLİ ÇİN’İN AYRILMAZ BİR MODÜLÜ OLMUŞTUR”

Ukrayna meselesinin gündeme gelmesinden itibaren birtakım bireylerin, Tayvan’ı gündeme getirdiğini lakin bunun tarihi bilgi eksikliğinden kaynaklandığını savunan Hua, “Tayvan, elbette ki Ukrayna değildir. Tayvan, hep Çin’in ayrılmaz bir kesimi olmuştur. Bu inkar edilmez bir tarihi ve türel gerçektir. Tek Çin prensibi milletlerarası ilgilerde üniversal kabul edilen normdur.” tabirini kullandı.

“KİMSE BU TÜRLÜ BİR YANILSAMAYA KAPILARAK BU MEVZUDA HESAP YANLIŞI YAPMAMALIDIR”

Hua, Tayvanlı yetkililerin, Ukrayna meselesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışmasının akla yatkın olmadığını belirterek, “Tayvan bölgesinde barış, Boğaz’ın iki yasası ortasındaki barışçı münasebetleri geliştirerek sağlanabilir, yabancı güçlere silah satışı ve askeri dayanak için yalakalık yaparak değil. ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ sonuca ulaşmayacak bir teşebbüstür. Kimse bu türlü bir yanılsamaya kapılarak bu mevzuda hesap yanlışı yapmamalıdır.” diye konuştu.

Tayvan probleminin kökeninin iç savaş olduğunu ve bu nedenle taraflar ortasında siyasi cepheleşme bulunduğunu vurgulayan Hua, “Ancak Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü hiçbir vakit bölünmemiştir ve bölünemez. Bu, Tayvan probleminin statükosudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply