Donbas’tan tahliye edilenler, geri dönmek istiyor

Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetiminde bulunan Donbas bölgesinde yaşayan siviller Rusya’ya tahliye ediliyor.

Donetsk ve Luhansk’ta “gerginliğin arttığı” gerekçesiyle 18 Şubat’ta başlatılan tahliyeler devam ediyor.

SİVİLLER KAMPLARA YERLEŞTİRİLDİ

Bölgeye geldikten sonra gerekli denetimlerden geçen siviller, kayıt işlemelerini yaptırıyor, kurulan kamplardaki çadır ve yurtlara yerleştiriliyor.

Rostov bölgesinin Şahtı kentinde evvelce öğrenci yurdu olan binalara da yerleştirilenler, Donbas bölgesine geri dönme ümitlerini kaybetmiyor.


4 SÜREKSİZ KONAKLAMA NOKTASI

Şahtı Kenti Belediyesi Gençlik Siyaseti Dairesi Lideri İrina Borisenko, Donbas bölgesinden tahliye edilenlerin süreksiz konaklama noktalarına yerleştirilmesi süreciyle ilgili bilgi verdi.

Tahliye edilenlerin birçoğunun bayan ve çocuk olduğuna dikkati çeken Borisenko, “Gelen siviller, birinci başta kaydediliyor ve onlara gerekli dokümanlar veriliyor. Bu evraklar, gelenlerin gerekli yardımları almalarını sağlıyor.” dedi.

Tahliye edilen şahısların, burada oluşturulan sıhhat denetimi noktalarında koronavirüs testi yaptırdığını, akabinde da süreksiz konaklama noktalarına yerleştirildiğini aktaran Borisenko, Şahtı kentinde 4 süreksiz konaklama noktası olduğu bilgisini paylaştı.


“EVİME DÖNMEK İSTİYORUM”

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinden Yuliya Nemtseva, öğretim üyesi olduğunu ve öğrencilerine buradan çevrim içi ders vermeye devam ettiğini söyledi.

Rusya’da kalmak istemediklerini kaydeden 3 çocuk sahibi Nemtseva, “Elbette geri dönmek istiyoruz. Durum sakinleşince döneriz zira eşim, meskenim, işim, her şeyim orada. Barış içinde yaşamak istiyorum.” dedi.

Nemtseva, 2014’e kadar huzur içinde yaşadıklarını belirterek, “Hepimiz, 2014’e kadar tek bir ülkede sakin ve barışçıl halde yaşadık. Beşerler birbiriyle anlaşıyordu. Bu vakte geri dönülmesini isterim.” diye konuştu.


“YOLCULUĞUM ÇOK SIKINTI GEÇTİ”

Tahliye edilen yaşlılardan Evgeniya Volkovaya da Ukrayna’nın Luhansk bölgesinden buraya otobüsle geldiğini belirterek, “Çok sıkıntı bir seyahat atlattım. Zira hastayım ve ilaçlarla yaşıyorum. Kendimi çok berbat hissediyorum.” dedi.

Luhansk’a geri döneceği umudunu paylaşan Volkovaya, “Vatanım orası. Orada doğdum ve yaşadım. Bu nedenle memleketime dönmek istiyorum.” tabirlerini kullandı.


Leave a Reply