Dünya Atletizm Birliği ile FIBA, Rus ve Belaruslu atletleri karşılaşmalardan men etti

Dünya Atletizm Birliği (World Athletics), Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle Rus ve Belaruslu atletleri karşılaşmalardan men etti.

Tertibin internet sitesinden yapılan açıklamada, Rusya ve Belarus’tan atlet, işçi ile hakemlerin, birlik tarafından düzenlenen karşılaşmalara katılmalarına müsaade verilmeyeceği belirtildi.

TÜM TURNUVALARDAN MEN EDİLDİLER

Kararın, yaklaşan Dünya Atletizm Şampiyonası, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası ve Dünya Yürüyüş Ekipler Şampiyonası’nda da geçerli olacağı bildirildi.

BAĞIMSIZ ATLET OLARAK DA KATILAMAYACAKLAR

Buna nazaran ülkelerinin cezası nedeniyle bağımsız atlet statüsünde yarışan Rus sportmenler ile Belaruslu atletlerin kelam konusu şampiyonalar için yaptığı akreditasyonların iptal edildiği kaydedildi.

Rusya Atletizm Federasyonunun birliğe üyeliğinin doping skandalı nedeniyle 2015’ten bu yana askıda olduğu hatırlatılırken Belarus Atletizm Federasyonunun durumuna ise gelecek hafta yapılacak toplantıda karar verileceği tabir edildi.

FIBA DA RUS GRUPLARINI DIŞLADI

Milletlerarası Basketbol Federasyonu (FIBA), Rusya kadrolarına milletlerarası karşılaşmalardan men cezası verdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, Rusya grupları ve yetkililerinin ikinci bir duyuruya kadar FIBA tertipleri ile 3×3 basketbol karşılaşmalarına katılamayacağı belirtildi.

Yeni kararlarla ilgili görüşmelerin 25 Mart’taki idare konseyi toplantısında gerçekleştirileceği tabir edildi.

Leave a Reply