Dünyanın en büyük uçağı Antonov AN-225, Rus atağında vuruldu

Dünyanın en büyük kargo uçağı, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonunda gaye oldu.

Ukraynalı yetkililere nazaran, Antonov AN-225, Rus güçlerinin taarruzlarında imha edildi.

RUS HÜCUMUNDA VURULDU

Ukrayna lisanında “hayal” manasına gelen ve “Mriya” olarak anılan uçak, hücuma uğradığında başşehir Kiev yakınlarındaki bir havaalanında park edilmiş konumda bekliyordu.

UKRAYNALI BAKAN: BİZ KAZANACAĞIZ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, uçaktan bir kareye yer verdiği paylaşımında, “AN-225, dünyanın en büyük uçağıydı. Rusya ‘hayalimizi’ yok etmiş olabilir ama güçlü, özgür ve demokratik bir Avrupa devleti hayalimizi asla yıkamayacak. Biz kazanacağız.” diye yazdı.

ONARIM MALİYETİ 3 MİLYAR DOLAR

Antonov’u yöneten Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronprom, uçak imha edildiğini, lakin Rusya’nın değerine yine inşa edileceğini kaydetti. Maliyetin 3 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Açıklamada, “Restorasyonun 3 milyar doları fiyatında olacağı ve beş yılı aşkın bir süreyi alacağı iddia ediliyor. Vazifemiz, bu masrafların Ukrayna’nın havacılığına ve kargo kesimine bilerek ziyan veren Rusya Federasyonu tarafından karşılanmasını sağlamaktır.” denildi.

HANGARDA AĞIR HASAR

Daha sonraki bir açıklamada şirket, uçağın 24 Şubat’ta Kiev yakınlarında bakım için yerde olduğunu söyledi. “Antonov Hava Yolları müdürüne nazaran, motorlardan biri tamirat için söküldü ve uçak o gün uygun komutlar verilmesine karşın havalanamadı.” tabiri kullanıldı.

ABD merkezli Maxar’ın uydu manzaraları, AN-225’in tutulduğu hangarın bir kısmında değerli boyutta hasar olduğunu gösteriyor.

Leave a Reply