Economist’ten, ‘Putin nerede duracak’ sorusu

Ukrayna’da şiddetli çatışmaların yaşanmasına neden olan Rus ordusunun askeri harekatı sonrası, tüm dünyanın dikkati Karadeniz’in kuzeyine çevrildi.

Londra merkezli The Economist mecmuası, operasyon buyruğu veren Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in halini mercek altına aldı.

“TARİH PUTİN’İ YARGILAYACAK”

Putin’i işaret ederek, “Nerede duracak?” sorusunu yönelten mecmua, “Rusya Devlet Lideri, komşusuna sebepsiz bir akın başlattı. Tarih, Vladimir Putin’i savaş nedeniyle sert biçimde yargılayacak.” dedi.

Ukrayna’da yaşanan çatışmalar ve Rus ordusunun ilerleyişi anımsatılarak, Avrupa’nın doğusunda bir sonraki maksadın NATO üyesi ülkeler olup olmadığı irdelendi.

“SEBEPSİZ BİR TAARRUZ BAŞLATTI”

“En azından birinci başta bir vakitler Sovyetler’de olan NATO ülkelerini işgal edemez. Ancak, onları siber hücumlara ve bilgi savaşına maruz bırakacaktır.” görüşü paylaşılarak, şu sözlere yer verildi.

“Putin, NATO’yu bu halde tehdit edecek. Zira NATO’nun Rusya’yı ve halkını tehdit ettiğine inanıyor. Putin, halkına ordunun özgürlüğe kavuşan Ukraynalı kardeşlerine karşı savaştığını söyleyemez. Bu yüzden onlara Rusya’nın Amerika, NATO ve vekilleriyle savaştığını söylüyor. Putin, yanındaki hâkim ülkeye sebepsiz bir atak başlattı. Batıdaki savunma ittifakına kafayı takmış durumda.


“PUTİN BUGÜN NE KADAR ÖZGÜR OLURSA…”

Putin’i yeterli davranmaya başlayacağı umuduyla karşılamak daha tehlikeli olur. Çin de hudutları aşan bir adamın, bir tehdit olduğunu görmeli. Putin, bugün ne kadar özgür olursa, yarın vizyonunu dayatma konusunda o kadar kararlı olur. Sonunda onu durdurmak için daha fazla kan dökülür.”

Leave a Reply