Eurovision birincisi Jamala, Ukrayna’da yaşananları dünyaya duyurmak istiyor

Eurovision 2016 birincisi Kırımlı Tatar sanatçı Jamala, İstanbul’dan Ukrayna halkının sesini duyurmaya çalışıyor.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla 2 çocuğuyla Kiev’i terk ederek evvel Ternopil kentine, çatışmaların artmasıyla da Romanya üzerinden Türkiye’ye gelen sanatçı, yaşadığı süreci anlattı.

‘MASUM BEŞERLER ÖLÜYOR’

Uzun bir yolcuğun akabinde İstanbul’da yaşayan ablasının yanına gelen Jamala, “Ben evdeyim lakin ülkem şu an bombardıman altında. Tüm beşerler tehlikede. Eşim, kayınpederim, akrabalarım ve arkadaşlarım daima orada kaldı.” dedi.

Jamala, Rusya’nın Ukrayna’ya atağında yaşanan yıkıma ait, “Maalesef şu an Ukrayna’da yaşananları bir müzikçi, bir sanatçı olarak, müzik söyleyerek değil konuşarak duyurmak zorundayım. Tüm dünyaya benim ülkemin ne kadar büyük bir ziyan gördüğünü ve suçsuz insanların öldüğünü söylemekten diğer bir dermanım yok.” değerlendirmesinde bulundu.

“KENDİMİ TÜRKİYE’NİN BİR MODÜLÜ OLARAK HİSSEDİYORUM”

Ülkesini terk ettikten sonra Türkiye’ye gelmesinin sebeplerine de değinen müzikçi, “Ben de kendimi Türkiye’nin bir kesimi olarak hissediyorum. Türkiye ile lisan, din ve kültür benzerliği olduğu için kendimi Türkiye’nin bir modülü olarak hissederim ve alışılmış ki benim burada ailem ve ablam olduğu için aklıma öbür bir ülke gelmedi bile.” biçiminde konuştu.

Genç müzikçi, çocuklarının daha evvel Türkiye’ye geldikleri için ve teyzelerinin yanında olmaları nedeniyle Türkiye’de olduklarının şuurunda olduklarını kelamlarına ekledi.

“UKRAYNA HALK SANATÇISI” UNVANI

Kırım Tatar sürgününü ve büyükannesinin yaşadığı trajediyi mevzu alan “1944” isimli müzikle 2016’da İsveç’in başşehri Stockholm’de düzenlenen 61. Eurovision Müzik Yarışı’na katılan Jamala, yarışta Ukrayna’yı temsil etti.

Yarışta 534 puanla birinci olan Jamala, müziğin klibini, Ukrayna’nın Çernovtsi bölgesinde, bin 565 metre yükseklikte, Tomatik Dağı’ndaki terkedilmiş bir askeri üste çekti.

Kazandığı birincilik sayesinde yıllarca saklanan Kırım tarihinin büyük bir kesim tarafından öğrenilmesini sağlayan Jamala’ya “Ukrayna Halk Sanatçısı” unvanı verildi.

“UKRAYNA’NIN YANINDA OLUN”

Sanatçı, 2017’de Birleşmiş Milletler (BM) Memleketler arası Göç Örgütü yeterli niyet elçisi oldu.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla toplumsal medya hesabından savaş tersi ve Ukrayna’yı destekleme davetinde bulunan Jamala, çocuklarıyla gerçekleştirdiği şiddetli seyahatten kareleri de takipçileriyle paylaştı.

Başarılı yorumcu ayrıyeten, Eurovision’da kendisine birincilik kazandıran “1944” isimli müziğin bir kısmını, Ukrayna’daki son manzaralarla birleştirerek, “Tüm dünyanın takviyesine muhtaçlığımız var. Bu savaş bir an evvel bitmeli. Ukrayna’nın yanında olun.” bildirisiyle takipçileriyle paylaştı.

Leave a Reply