Fahrettin Altun, İstanbul’u Yunanistan toprağı üzere gösteren ABD kanalını uyardı

İrtibat Başkanlığı, ulusal ve milletlerarası alanda Türkiye aykırısı dezenformasyon ve yanlış bilgilendirmelerle gayret ediyor.

İSTANBUL’U YUNANİSTAN TOPRAĞI ÜZERE GÖSTERMİŞLERDİ

ABD’li televizyon kanalı CBS News, haberinde yayınladığı haritada turuncu ile gösterilen Yunanistan ile birlikte İstanbul’da turuncu olarak gösterilmişti.

Yapılan haberin alt yazısında ise, “Rus gemileri Türkiye’den geçiyor. Ukrayna Türkiye’den Rusya’nın geçişini engellemesini istiyor.” denilmişti.

FAHRETTİN ALTIN İKAZ MEKTUBU GÖNDERDİ

CBS News’in Rus savaş gemilerinin Boğazlar’dan geçişine dair bir haberinde İstanbul’u Yunanistan toprağı üzere göstermesi üzerine harekete geçen Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, ihtar mektubu yazarak, bu yanlışın acilen düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istedi.

“İSTANBUL, 1453’TEN BU YANA TÜRK MİLLETİNİN EGEMENLİĞİ ALTINDADIR”

Altun mektubunda, şunları kaydetti:

“CBS News televizyonunun, Rus savaş gemilerinin Boğazlar’dan geçişine dair bir haberde Türkiye’nin en büyük kenti olan ve 1453’ten bu yana Türk milletinin egemenliği altında bulunan İstanbul’u Yunanistan toprağı üzere gösterdiği dikkatime getirildi. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde maksimalist talepleriyle bölgesel güvenliğe ziyan verdiğini ve NATO’nun Doğu kanadını zayıflattığını göz önünde bulundurarak, kanalınızın arka niyetli olmadığını umduğumuz bu yanılgısını resmen ve açık bir biçimde protesto ediyoruz. Yapılan kusurun tekrarlanmaması ve Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması konularında gerekli önlemlerin alınmasını ve dün yaşanan olayla ilgili bir izahat verilmesini bekliyoruz.”

HABERDE YAYINLANAN HARİTA ŞU HALDE;


Leave a Reply