Finlandiya NATO’ya “hızlı bir iştirak süreci” istemiyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, geçen hafta NATO’ya girme ihtimaline yönelik soruya ülkesine bariz bir tehdit bulunmadığı formunda yanıt verirken, İsveçli mevkidaşı Magdalena Andersson NATO’ya girme gayretinde olmadıklarını söz etmişti.

Finlandiya Parlamentosu 50 bin kişinin imzasıyla Parlamentoya getirilen “NATO’ya üyelik başvurusu için referanduma gitme” teklifini görüştü.

Görüşmede, NATO için referanduma gitmenin erken olduğu belirtilirken ülkenin savunmasının güçlendirilmesi ve daha fazla silahlanma kararı çıktı.

“HIZLI BİR İŞTİRAK SÜRECİ TERCİH ETMİYORUZ”

Görüşme sonrası açıklama yapan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, kamuoyu araştırmalarında halkın NATO’ya girmesi tarafında istekli olduğunu ancak hususun dikkatlice incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Marin, ülkesinin NATO konusunda “hızlı bir iştirak sürecinin işletilmesini tercih etmediğini” kelamlarına ekledi.

Finlandiya devlet televizyonu YLE’nin yaptığı kamuoyu araştırmasına nazaran, iştirakçilerin yüzde 53’ü Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakarken yüzde 28’e karşı çıkıyor, yüzde 19’u ise görüş belirtmedi. 2017’de yapılan araştırmada ise, yalnızca halkın yüzde 19’u NATO üyeliğini destekliyordu.

İSVEÇ SİLAHLANACAK

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson da “ulusa sesleniş” konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde İsveç’in güçlü bir savunmaya sahip olması için harekete geçeceklerini söyledi.

Genel tehdit düzeyinin yükseldiğini vurgulayan Andersson, silahlanmaya daha fazla para ayıracaklarını ve hükûmetin savunmaya daha fazla kaynak ayıracağını kaydetti.

KIŞKIRTMAMAK İÇİN ÜYE OLMAMIŞLARDI

Finlandiya, komşusu İsveç ile birlikte Sovyetler Birliği’ni kışkırtmamak için NATO’nun dışında kalmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin önemli askeri ve siyasi sonuçları olacağı ikazında bulunmuştu.

Leave a Reply