Fransa’da “Putin’in evi” isimli restoran, tehditlerin maksadı oldu

Başkent Paris ile Toulouse kentlerinde şubeleri bulunan restoran, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan bu yana internet, mektup ve telefonla çok sayıda hakaret ve tehdit iletileri aldı.

RESTORANIN İSMİ “PUTİN’İN EVİ”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ismini taşıyan restoran, ayrıyeten çevrim içi yemek siparişi programlarında düşük puanlara maruz kaldı.

Restoran, kısa müddette çok sayıda müşterisini ve gelirini kaybetti.

“RUS REJİMİ YAHUT PUTİN İLE BİR KONTAĞIMIZ YOK”

Restoran idaresi, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada,

“Son birkaç gündür Rus diktatör Vladimir Putin, tüyler ürpertici haberlerin merkezinde yer alıyor. Bu kapsamda hakaret ve hatta tehdit davetleri aldık.

“Bu nedenle, La Maison de la Poutine’in Rus rejimi ve başkanıyla temaslı olmadığını hatırlamamız gerekli görünüyor” paylaşımında bulundu.

Açıklama, Facebook’ta yüzlerce insan tarafından paylaşıldı.

Açıklamanın devamında, restoranda Quebec yemekleri servis edildiği belirtilerek, özgürlükleri için savaşan Ukrayna halkına dayanak iletisi paylaşıldı.

Rusya-Ukrayna savaşının akabinde Avrupa’da bir “Rus fobisi” oluştuğu ve bunun güvensizlik ortamına neden olduğu belirtildi.

DOSTOYEVSKİ’NİN KİTAPLARI YASAKLANDI

İtalya’nın Milano kentinde bir üniversite evvelki gün Rus muharrir Fyodor Dostoyevski’nin kitaplarının okutulmasını yasaklamıştı. Üniversite idaresi, daha sonra geri adım atmasına karşın özür dilememişti.

Leave a Reply