Galatasaray Adası yine sarı kırmızılı kulübe verildi

Galatasaray Kulübü’nden yapılan açıklamada, “Galatasaray Adası’nın tekrar üyelerimizin hizmetine açılması için gerekli çalışmalar en kısa vakitte başlatılacaktır. Uzun ve ağır çalışmalar sonucunda elde edilen bu hukuk zaferinin topluluğumuza iyi olmasını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 49. Hukuk Dairesi, ‘Su Ada’  ve ‘Galatasaray Adası’ olarak bilinen Kuruçeşme Adası’na ait lokal mahkemenin verdiği kararı inceledi. Davalı Mels Turizm Otelcilik Restoran Cümbüş Hizmetleri Sanayi ve Tic. Lmtd. Şirketi’nin istinaf başvurusunu pahalandıran Daire, davalı şirketin istinaf müracaatında tebligatın yordamına uygun yapılmadığını ve bu nedenle davalının borcunun olmadığını öne sürdüğünü hatırlattı.

GALATASARAY, ADANIN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Davacı Galatasaray Spor Kulübü’nün ise kelam konusu şirketin adanın kirasını ödemeyerek icra takibi başlattığı, haciz ile tahliye talep ettiği ve Mels Turizm’in yasal mühlet içerisinde ödeme buyruğuna itiraz etmediği hatırlatıldı.

KİRACININ ÖDEMESİNİ İSPAT EDEMEDİĞİ BELİRTİLDİ

Daire, kira kontratını ispat etme külfetinin kira verene ve kira bedelinin ödendiği ya da tahliye edildiğinin ispatının kiracıya ilişkin olduğu üzere konuları dikkate alarak, kararında “Davalının dava konusu kirayı büsbütün ödediğini ispat edemediği anlaşılmıştır.” sözlerini kullandı.

KİRACI ŞİRKETİN İTİRAZI, TEMELDEN REDDEDİLDİ

Yerel mahkemenin kararını maddi olay ve hukuka uygunluk bakımından incelemeye alan Daire, istinaf etabında duruşma yapılmasına gerek olmadığına kanaat getirdi. Kararın dayandığı ispatlara, yasal gerektirici nedenlere nazaran karar verilmiş olduğunu kıymetlendiren Daire, mahallî mahkemenin kararının yordam ve temel istikametinden uygun olduğunu belirtti.

Daire, bu münasebetle Davalı Mels Turizm Otelcilik’in istinaf başvurusunu asıldan reddetti.

Leave a Reply