Haaretz: Ukrayna’da şimdiye kadar en büyük kazanan Erdoğan

Türkiye, Moskova ile Kiev ortasında yaşanan tansiyonu düşürmek için diyalog davetlerinde bulunmaya ve diplomasi gayretlerini sürdürmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ankara’nın tansiyona ait duruşunu aktarırken, “Ukrayna’dan vazgeç’ deseniz vazgeçemeyiz, zira ülkemizin buradaki çıkarları çok ileri derecede. ‘Rusya’dan vazgeç’ deseniz ondan da vazgeçemeyiz, zira onunla da şu anda hakikaten ileri derecede birlikteliklerimiz var.” tabirlerini kullanmıştı.

“KAZANAN ERDOĞAN” YORUMU

İsrail basınından Haaretz gazetesinde yer alan bir görüş yazısında, Ukrayna’da “şimdiye kadarki en büyük kazananın Erdoğan” olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna ortasındaki dengeleme rolünün hem Moskova’dan hem de Batı’dan alkış aldığı belirtildi.

“TÜRKİYE’NİN İKİ ÜLKEYLE YETERLİ İLGİLERİ VAR”

İki ülke ortasında savaş başladığında Erdoğan’ın NATO müttefikleriyle tıpkı çizgide kalarak Rusya’nın operasyonunu kınadığı aktarıldı.

Bununla birlikte Türkiye’nin Moskova’ya yaptırım uygulamadığı, Ankara’nın hem Moskova hem de Kiev’le uygun bağlara sahip olduğu anımsatıldı.

“STRATEJİK OLARAK DENGELEDİ”

Yazıda, “Erdoğan’ın Kiev’e ziyareti bir dayanışma göstergesiydi. Rusya ile çalışma bağını sürdürürken, Ukrayna halkının yanında kararlı duruşu stratejik olarak dengeledi. Türkiye, Rusya ile muhatap olarak koalisyon için kıymetli.” denildi.

Leave a Reply