İki Rus milyarderden, “Ukrayna’da barış” daveti

The Guardian’da yer alan habere nazaran, yatırım şirketi LetterOne’ın (L1) sahibi Ukrayna doğumlu Rus milyarder Fridman, çalışanlarına, “Savaş asla yanıt olamaz” sözünü kullandığı bir e-posta gönderdi.

“ÇATIŞMAYI, HER İKİ HALK İÇİNDE TRAJEDİ OLARAK GÖRÜYORUM”

Fridman, ailesinin hala yaşadığı Lviv’deki Ukraynalı köklerine atıfta bulundu ve “Ayrıca, hayatımın birçoklarını Rusya’nın bir vatandaşı olarak iş kurarak ve onu büyüterek geçirdim. Ukrayna ve Rus halklarına derinden bağlıyım ve mevcut çatışmayı her ikisi için de bir ‘trajedi’ olarak görüyorum.” sözlerini kullandı.

Çalışanlarına ekseriyetle siyasi açıklamalar yapmaktan kaçındığını belirten Fridman, “Rusya ve Ukrayna’daki binlerce çalışanıma karşı sorumlulukları olan bir iş adamıyım. Lakin savaşın asla karşılık olamayacağına ikna oldum. Bu kriz, yüzlerce yıldır kardeş olan iki milletin canına ve ziyanına mal olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Rus oligark Mikhail Fridman, Forbes’un dünya milyarderler listesine nazaran, geçen sene dünyanın en varlıklı 128. şahsı olmuştu.

“RUS MİLYARDER DERİPASKA’DAN ‘BARIŞ ÇOK ÖNEMLİ’ MESAJI”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Rus oligark ve iş adamı Deripaska da iletileşme uygulaması Telegram’daki bir gönderisinde, barış görüşmelerinin “mümkün olduğunca hızlı” başlaması davetinde bulundu.

Dünyanın en büyük alüminyum şirketleri ortasında gösterilen Rusal’ın sahibi Deripaska, iletisinde, “Barış çok değerli.” tabirini kullandı.

Putin’e yakınlığıyla bilinen Deripaska, Rusya’nın ABD’deki 2016 seçimlerine müdahalesi soruşturması kapsamında 2018’te ABD’nin yaptırım listesine alınmıştı.

Leave a Reply