İngiltere basınından, Putin nükleer butona basar mı sorusu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkesinin caydırıcı güçlerine “özel savaş görevi” buyruğu verdi.

Caydırıcı güçler ortasında nükleer silahlar ve hipersonik füzelerin de bulunması, dünyayı alarma durumuna geçirdi.

PUTİN’İN NÜKLEER GÜÇ TALİMATI GÜNDEMDE

İngiltere basını, Putin’in nükleer botuna basıp basmayacağı sorusuna karşılık aramaya başladı.

BBC’nin Moskova Muhabiri Steve Rosenberg imzalı tahlilde, “Bir itirafla başlayayım. Pek çok sefer, ‘Putin bunu asla yapmaz’ diye düşündüm. Sonra gidip yapıyor.” denildi.

“ASLA OLMAZ DENİLENLERİN HEPSİ GERÇEKLEŞTİ” YORUMU

Rus ordusunun Kırım’ı asla ilhak etmeyeceği, Donbas’ta asla savaş başlatmayacağı ve Ukrayna’ya asla tam ölçekli bir harekat başlatmayacağı zannedildiği lakin bunların hepsinin gerçekleştiğine dikkat çekildi.

“Asla yapmam” sözünün Putin için geçerli olmadığı görüşüne yer verilen yazıda, bunun “Nükleer butona asla basmaz, o denli değil mi?” formundaki rahatsız edici bir soruyu gündeme getirdiği belirtildi.

“SEÇENEKLERDEN BİRİ NÜKLEER SİLAH PATLATMAK”

Putin’in yaptırımlar karşısındaki seçeneklerinin “Avrupa’ya gaz arzını kesmek, ayrıyeten Kuzey Denizi üzerinde, İngiltere ile Danimarka ortasında bir yerde nükleer silah patlarak bunun sonucunu görmek” olduğu tabir edildi.

“PUTİN’İN SAVAŞI”

“Vladimir Putin nükleer seçeneğe başvursa, yakın etrafından biri onu vazgeçirmeye çalışır mı?” sorusunun yöneltildiği yazıda, “Rusya’nın siyasi seçkinleri her vakit idarecinin tarafını meblağ. Kimse Putin’e karşı durmaya hazır değil.” denildi.

Tahlilde, şu görüşlere yer verildi:

“Ukrayna’daki savaş Vladimir Putin’in savaşı. Kremlin başkanı, askeri amaçlarına ulaşırsa, Ukrayna’nın hükümran bir ulus olarak geleceği kuşkulu olur. Başarısız olduğu algılanırsa ve ağır kayıplara uğrarsa, endişe Kremlin’i daha umutsuz tedbirler almaya itebilir.”

Leave a Reply