İngiltere’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

İngiliz parlamentosunda konuşan Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rus iktisadına karşı uygulanacak yaptırımların iki boyutu olacağını belirtti.

Truss, öncelikle Rus finans kuruluşlarının sterlin cinsinden ödemelerinde takas piyasasına erişimlerinin engellemesi maksadıyla yeni yetki alanlarının oluşturulduğunu anlattı.

“RUSYA TİCARETİNİN YARISINDAN FAZLASI DOLAR VE STERLİN”

Rusya’nın toplam ticaretinin yüzde 50’sinden fazlasını ABD doları ve İngiliz sterlini üzerinden yaptığını vurgulayan Bakan Truss, ABD ile koordineli biçimde uygulanacak yaptırımların Rusya’nın dünya ile ticaret kabiliyetine ziyan vereceğini kaydetti.

Bakan Truss, birinci etapta Rusya’nın önde gelen üç bankasının (VEB, Sovcombank ve Otkritie) tüm varlıklarının dondurulacağını, ileriki günlerde de tüm Rus bankalarının varlıklarının dondurulmasının planlandığını aktardı. Truss, şöyle devam etti:

“RUSYA’YA İHRACAT YASAKLANACAK”

“Mevzuatın ikinci modülü olan yaptırımlar, bir dizi kritik dalda Rusya’ya ihracatı yasaklayacak. Bu, mikroelektronik, denizcilik ve navigasyon ekipmanları üzere üst seviye teknolojik ekipmanları içerecek. Bu, Rusya’nın askeri, endüstriyel yeteneklerini bloke edecek ve önümüzdeki yıllarda Rusya iktisadı üzerinde bir yük oluşturacak.”

Truss, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların Rus şirketlerini çok geniş bir alanda ve kritik bölümlerde izole edeceğini söyleyerek, “(Yaptırımlar) tüm Rus şirketlerini – ki bu üç milyondan fazla şirket demek – İngiltere sermaye piyasalarına erişmekten tecrit edecek.” sözünü kullandı.

Gelecek devirde İngiltere’nin Rusya’ya yaptırımlarının giderek daha da artacağını lisana getiren Truss, “Gelecek haftalarda, Donbas’taki Rus işgali altındaki bölgelere ve Beyaz Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanması ve Rus mevduatlarının İngiltere bankalarında sonlandırılması konusunda daha fazla düzenleme yapılacak.” formunda konuştu.

OLİGARKLARA KARLI EKONOMİK HATALAR YASASI

Rus oligarkların varlıklarının da yakından inceleneceğine işaret eden Truss, “Oligarkların meskenlerine, yatlarına ve hayatlarının her istikametine odaklanarak gaye listemiz üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıyeten yarın Ekonomik Kabahatler Maddesi’ni çıkaracağız.” dedi.

Rusya’nın kara para aklama yollarının da engelleneceğine işaret eden Truss, “Bu büsbütün oligarkın kirli parasını İngiltere’den atmakla ilgili. Rus iktisadını ve özgür dünyanın Rus gazına bağımlılığını kesmek için G7 müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Putin’i ana gelir kaynağından yoksun edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

RUS GEMİLERİ LİMANA ALINMAYACAK

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter’dan yaptığı açıklamada, şu sözleri kullandı:

“Bugün tüm İngiltere limanlarına Rus bayraklı, tescilli, sahip olunan, denetim edilen, kiralanan yahut işletilen rastgele bir gemiye erişim sağlamamalarını rica ettim. (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in Ukrayna’daki hareketini göz önünde bulundurarak, bu gemilerin uyması gereken bu maddelerle, burada güzel karşılanmadığını açıkça belirttim.”


RUS MERKEZ BANKASI İLE MALİ SÜREÇLER YASAKLANDI

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, ülkede kişisel ve kurumsal olarak Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ile ilgili mali süreçlerde bulunulmasının yasaklandığı, Rusya’nın İngiliz finans piyasalarına erişiminin kısıtlanmasına ait bir dizi karar alındığı bildirilmişti.

Açıklamada, Rusya’nın, döviz cinsinden rezervlerinin İngiltere’nin müttefikleri tarafından uygulanan finansal yaptırımların tesirini azaltacak formda kullanmasının engellenmesinin amaçlandığı ve İngiltere ile Rusya ortasında üst seviye ve kritik kıymetteki ekipmanların ticaretinin büyük oranda kısıtlanmasını içeren bir dizi yaptırım kararı alındığı da kaydedilmişti.

Leave a Reply