İngiltere’den, Ukrayna’da savaşacak İngiliz vatandaşlarına takviye

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın hücumları karşısında ülkesine takviye vermek isteyen yabancılara “Direnişe katılın” daveti yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Zelenskiy’in açıklamasını kıymetlendirdi.

MEMLEKETLER ARASI GÜÇ YORUMU

Truss, Rusya’nın Ukrayna saldırısına ait BBC’ye yaptığı açıklamada, “Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, yurt dışından insanların milletlerarası bir güce katılmalarını istedi. Bunu destekliyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

İNGİLİZ VATANDAŞLARINA “UKRAYNA’YA GİDEBİLİRLER” BİLDİRİSİ

Truss, “Destekliyorum ve elbette bu, insanların kendi karar verebilecekleri bir şey. Ukrayna halkı, yalnızca Ukrayna için değil, tüm Avrupa için, özgürlük ve demokrasi için savaşıyor zira Putin’in meydan okuduğu şey bu. Katiyen, şayet beşerler bu çabayı desteklemek istiyorlarsa, bunu yapmaları için onları desteklerim.” sözlerini kullandı.

“SAVAŞMALARINI KATİYEN DESTEKLİYORUM”

Muhabirin, “Yani İngiltere’den Ukrayna’ya savaşa yardım için giden insanları destekliyorsunuz?” sorusu üzerine Truss, “Kesinlikle, şayet yapmak istedikleri buysa.” dedi.

YABANCI GÖNÜLLÜLER İÇİN LEJYON KURULUYOR

Ukrayna’da Rusya’nın saldırısına karşı savaşmak isteyen yabancı gönüllüler için “Bölgesel Savunma için Milletlerarası Lejyon” isminde birlik kurulacağı bildirilmişti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın saldırısının yalnızca ülkenin işgali değil, Avrupa’ya ve dünya hukuk tertibine karşı bir savaşın başlangıcı olduğu belirtilmiş, Zelenskiy’nin tüm dünya vatandaşlarına ve Ukrayna’nın dostlarına seslenerek, Ukrayna’yı ve Avrupa’yı Rus saldırısına karşı savunmaya çağırdığı kaydedilmişti.

Yabancıların Ukrayna ordusunda 2016’tan beri istekli olarak savaşabilmesinin mümkün olduğu hatırlatılan açıklamada, “Ukrayna’nın Bölgesel Savunması için Memleketler arası Lejyon” isminde yabancılardan oluşan bir alt birlik oluşturulduğu aktarılmıştı.

İlgililerin ülkelerindeki Ukrayna büyükelçiliklerinin savunma ataşelerine başvurmaları gerektiği belirtilmişti.

Leave a Reply