İngiltere’den Ukrayna’ya askeri takviye: Ölümcül silahlar olacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarası’nda yapılan haftalık Başbakana Sorular Oturumu’nda soruları yanıtladı.

Johnson, burada Avrupa’nın en değerli konusu Ukrayna-Rusya tansiyonuna ait gelen soruları da cevaplayarak bilgi verdi.

İngiltere’nin Ukrayna’ya “askeri takviye sunmada önde” olduğunun altını çizerek uzun periyodik bir çaba için mühimmatı yedekte tuttuklarını belirtti.

“EK DAYANAK PAKETİNDE ÖLÜMCÜL SİLAHLAR YER ALACAK”

Boris Johnson, “Rusya’nın giderek artan tehditkar davranışları karşısında ve evvelki desteğimize uygun olarak, İngiltere kısa mühlet sonra Ukrayna’ya ek bir askeri takviye paketi sağlayacak. Bu, savunma silahları biçiminde öldürücü ve öldürücü olmayan yardımları içerecek.” tabirlerini kullandı.

DAHA SERT YAPTIRIMLAR BEKLENTİSİ

Ana muhalefetteki Personel Partisinin başkanı Keir Starmer, Başbakan Johnson’a, hükümetin dün aldığı yaptırım kararının kâfi olmadığı tenkidinde bulunarak Rusya’ya karşı daha sert yaptırımlar uygulanması davetinde bulundu.

Starmer, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bir “barış gücü” olmadığını ve “egemen bir ulusun işgal edildiğini” tabir etti.

“YAPTIRIMLARI ARTIRMAYA HAZIRIZ”

Johnson da İngiltere’nin yaptırımları artırmaya hazır olduğunu vurgulayarak bir sonraki yaptırım dalgasının tüm Rus bankaları ve Londra pazarından yararlanan bireyleri gaye alacağına işaret etti.

Muhalefet önderi Starmer, ayrıyeten Johnson’a, Russia Today’in (RT) İngiltere’deki yayınının yasaklanıp yasaklanmayacağı sorusunu yöneltti ve kanalı “Putin’in bir propaganda aracı” olarak niteledi.

Johnson da İngiltere Kültür Bakanı Nadine Dorries’in İngiliz medya kontrol kuruluşu Ofcom’dan bu mevzuyu gözden geçirmesini istediğini aktararak “Bir demokraside ve tabir özgürlüğüne inanan bir ülkede yaşıyoruz. Hangi medya kuruluşlarının yasaklanacağına karar verme işini siyasetçilere değil, Ofcom’a bırakmamızın değerli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“SEÇİMLERE RUS MÜDAHALESİ OLDUĞUNA YÖNELİK DELİL YOK”

Johnson, Yeşiller Partisi milletvekili Caroline Lucas’ın 2019 genel seçimlerine Rus müdahalesi olup olmadığı sorusu üzerine, rastgele bir seçime Rusya’nın müdahalesi olduğuna dair mutlaka rastgele bir delil görmediklerini bildirdi.

İskoç Ulusal Partisinin Meclis Kümesi başkanı Ian Blackford da hükümeti ülkeye giren yozlaşmış Rus parasının üstesinden gelmek için kâfi çabayı göstermemekle suçladı ve “Kirli Rus parası lağımının Londra’dan yıllarca geçmesine müsaade verildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Johnson, milletvekiline verdiği karşılıkta, hükümetin, İngiltere’deki Rus mülklerinin gerçek sahiplerini ortaya çıkarmak için çok fazla çabaladığının altını çizdi.

Leave a Reply