Konut satın alımında yapı kontrolünün değeri

Yapı Kontrol ve Sarsıntı Mühendisliği Derneği Lideri Nazmi Şahin, 1-7 Mart Sarsıntı Haftası nedeniyle değerlendirmelerde bulundu.

Şahin’in yaptığı açıklamalar kapsamında Türkiye’nin sarsıntı neslinde bulunan bir ülke olduğu öne sürüldü.

Geçen yıl yaklaşık 23 bin 756 sarsıntı yaşandığı belirten Şahin, ülkedeki zelzele riskinin önemli bir boyutta olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’DE YAPI KONTROL SİSTEMİ DEVREYE GİRDİ

Deprem Haftası’nın, toplumda zelzele şuurunun oluşmasına katkı sağladığını lisana getiren Nazmi Şahin, 1999 Marmara Depremi’nin akabinde Türkiye’de yapı kontrol sisteminin devreye alındığını anımsattı.

“SİSTEM BİNALARDA KALİTEYİ ARTIRDI”

Bu sistemin, kimi vilayetlerin pilot olarak belirlendiği belirten Şahin, “Bu sistemde bizim için milat 2018 yılı oldu. Olağanda müteahhitler çalıştığı yapı kontrol firmasını seçiyordu, bu yıldan itibaren yapı kontrol firmaları atama yoluyla belirlenmeye başladı. Yapı kontrol firmaları artık bağımsız kontrol yapıyor. Bu durum hem binalarda kaliteyi artırdı hem de kontrol daha düzgün yapılmaya başlandı.” diye konuştu.

“2 BİN 500’E YAKIN YAPI KONTROL FİRMASI VAR”

Şahin, yapı kontrol sisteminin değerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yapı kontrolü, can ve mal güvenliğini temin için sorumlu inşaat mühendisleri ve mimarlar tarafından binaların zarurî olarak denetim edildiği bir sistem. Türkiye genelinde 2 bin 500’e yakın yapı kontrol firması var. Alanda yaklaşık 120 bin çalışan bulunuyor. Herkes misyonunu layıkıyla yapıyor. Binalar, projesinden başlayıp iskanı alana kadar tüm süreçlerde denetleniyor. İnşaat bitene kadar, demiri, materyali betonu denetleniyor. Adeta bir polis üzere betonu takip ediyoruz, dayanıklılığına bakıyoruz. Bu da kaliteyi artırıyor. Betonun kalitesini uygun bulmazsak mikserden dökülmesine dahi müsaade vermiyoruz. Evvel numune alıyoruz.” dedi.

Leave a Reply