Konya’da baraj sularından etkilenen hane sahiplerine yeni hayat alanı

Konya halkı baraj suları altında kalacak mahallelerinden taşınmaya hazırlanıyor.

Hadim ilçesinde üretimi tamamlanan Bozkır Barajı nedeniyle Dedemli Mahallesi’ndeki 428 hanede yaşayan iki bine yakın kişi için de yer değişikliğini beraberinde getiriyor.

Beldeden mahalleye dönüşen Dedemli Mahallesi’nde yaşayan hane sahipleri, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Meram ilçesi Çarıklar mevkisinde hazırlanan yeni hayat alanına taşınacak.

Yeni meskenlerini teslim alan kimi mahalle sakinleri, göç planları için hazırlıklara başladı.

“ANILARIMIZ SULAR ALTINDA KALACAK”

Mahalle muhtarı Yunis Özer, yeni bir yerleşim yerinde yeni bir hayatın kendilerini beklediğini söyledi. Özer, “İnsan doğduğu, çocukluğunun geçtiği, yaşlandığı yeri özler. Burada acı ve tatlı bir sürü anımız var. Cetlerimiz ‘insan rüyayı bile doğdu yerde görür’ der. Dünyanın dört bir tarafına gidenler oluyor fakat tekrar doğduğu yere bir sılayırahim yapıyor. Ömür geçiren insanların burayı unutması mümkün değil. Anılarımız sular altında kalacak.

Yıllar sonra bile buraya gelip, şurada şu akrabamızın, şu komşumuzun konutu vardı diye anacağız. Kimse doğduğu yeri terk etmek istemez lakin mecbur oraya da alışıp, ayak uydurmak zorundayız. Yeni yurdumuzda sulu tarım yapmak istiyoruz. Biz çalışıp, çocuklarımızı okutup, devletimize de vergimizi verip, yeni yerimize tutunmak istiyoruz.” dedi.

“GİDECEĞİZ DİYE BİR HEYECAN VAR”

Mahalle sakinlerinden 67 yaşındaki Arif Toptaş, hüzünle birlikte farklı bir heyecanı da yaşadıklarını söyledi. Yeni bir hayatın kendilerini beklediğini anlatan Toptaş, “Devletimizin takdiri karşısında boynumuz kıldan ince. Doğal tüm anılarımız burada lakin bizim için yapılanlardan da mutluyuz. Yüksek kesitlerde sulardan etkilenmeyecek meskenler var. İleride burası su altında kalınca görünümü çok daha hoş olacak. Zannederim vakitle yüksek kesitlere dönüp mesken yapanlar olur. Muhakkak bir yaşın üstündekiler Konya’da yaşayamaz. Ne olursa olsun biz buraya alışkınız. Yeniden de gideceğiz diye bir heyecan var lakin gönlümüzün yarısı da burada kalacak.” sözlerini kullandı.

500’ER METREKARE BAHÇE HAZIRLANDI

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, Dedemli halkına altı ambarlı 428 yeni konut ve 18 işyeriyle birlikte 500’er metrekare bahçe, 7’şer dekar tarla hazırladıklarını kaydetti.

“VATANDAŞLARIMIZIN BEKLENTİSİ KARŞILAYAN BİR YERLEŞİM ALANI KURDUK”

Konforlu bir yerleşim alanı inşa ettiklerini belirten Aslan, “Cami, okul, spor alanları, köy konağı, pazar yeri, tandır fırınları, yöresel eserlerin yapılıp satılacağı dükkanlar, çocuk oyun alanları, yeşil alanlar, bisiklet ve yürüyüş yolları da yapıyoruz. Köyümüzün dört bir yanına koruluk alan yaptık. Vatandaşlarımızın beklentisini karşılayan, yatay ve yöresel mimari anlayışıyla mahalle kültürünü yaşatan, etraf dostu bir yerleşim alanı kurduk.” tabirlerini kullandı.

Aslan, projede tüm süreçleri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile hassas bir formda yürüttüklerini tabir etti.

“VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEDİK”

Aslan, “Tıpkı Şırnak Güçlükonak’ta, Bursa Yalıntaş’ta, Mersin Alaköprü Barajı nedeniyle yaptığımız iskan projelerinde olduğu üzere Dedemli’de de vatandaşlarımızı mağdur etmedik, onların gönül isteğini aldık. Bu kapsamda Dedemli’de 428 konut, 18 iş yeri yapıyoruz. Konutlarımızın üst katını ömür alanı, alt katını ise vatandaşlarımızın gereksinimine yönelik olarak kullanacakları işletme binası olarak planladık. Köylümüz bahçesinde, tarlasında kullanacağı tarım aletlerini, kazmasını, küreğini buraya koyacak. Yetiştirdiği eserleri tekrar bir ambar üzere burada saklayacak.” biçiminde konuştu.

Leave a Reply