Kuzey Kore’den yeni füze denemesi

Dünya Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınlarına odaklandığı sırada, Kuzey Kore’den tekrar tansiyonu artıracak bir atak geldi. Japonya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Pyongyang’ın balistik füze olduğu düşünülen yeni bir silah denemesi gerçekleştirdiği söz edildi.

JAPON DENİZİ’NDE MÜNHAISR BÖLGE DIŞINA DÜŞTÜ

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından da doğrulanan füzenin, lokal saat ile 08.58’de Japon Denizi istikametine gerçek ateşlendiği ve füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışında bir bölgeye düştüğü kaydedildi.

9. FÜZE DENEMESİ

İlk belirlemelerde, füze denemesi ile bağlantılı rastgele bir hasar bildirilmedi. Son gelişme ile birlikte Pyongyang’ın, bu yılın başından bu yana gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 9’a yükseldi.

FÜZE DENEMELERİNİ HIZLANDIRDI

Kuzey Kore, bu yıl içinde ortalarında hipersonik füzeler ve demiryolu tabanlı füzelerin de bulunduğu 8 deneme gerçekleştirmiş, 27 Şubat’ta yapılan son denemenin ise keşif uydu sistemi geliştirme çalışmaları kapsamında yapıldığı açıklanmıştı.
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in nükleer tehdidinin dünyada kaygıya neden olmasının, Kuzey Kore önderi Kim Jong Un’u füze programını hızlandırma konusunda cesaretlendirmiş olabileceği yorumları yapılmıştı.

Leave a Reply