Lavrov: Rusya, müzakereler için Ukrayna’dan yeni tarih almadı

Lavrov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile görüşmesinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’da sırf kendileri için tehdit oluşturan Ukrayna askeri altyapı tesislerine saldırdığını savunan Lavrov, Kiev idaresinin yabancılar ve sivillerin Rus ordusuna karşı rehin tutulmasına karşı olmadığı izlenimi verdiğini söyledi.

Lavrov, Rus ordusunun yabancı öğrencilerin Harkiv’den tahliyesine yardım etmeye hazır olduğunu fakat bunun Ukrayna tarafınca engellendiğini öne sürdü.

“BU KİEV REJİMİNİN HAREKETİNE BENZİYOR”

İnsani yardım ve inançlı koridor konusunda da açıklamalarda bulunan Lavrov, Herson kenti idaresinin Rusya’nın insani yardımını reddettiğini söz etti. Lavrov, “Bu, Kiev rejiminin hareketine benziyor” sözünü kullandı.

Lavrov, Rus askeri birliklerinin kuşatması altında bulunan Mariupol’da da idarenin sivillerin inançlı koridordan çıkmasına imkan vermediğini savundu.

“KİEV, RUSYA İLE NATO ORTASINDA ÇATIŞMAYI KIŞKIRTMAK İSTİYOR”

Ukrayna Devlet Lider Vladimir Zelenskiy’in konuşmalarının durumun gidişatına optimistlik katmadığını belirten Lavrov, “Kiev, NATO ile Rusya ortasında bir çatışmayı kışkırtmak istiyor. Zelenskiy’in militarist çılgınlığı Ukrayna’nın Rusya ile müzakerelere muhtaçlığı olmadığını gösteriyor.” diye konuştu.

“RUS HEYETİ HALA UKRAYNA’DAN BİLGİ BEKLİYOR, ARTIK DURUP GARİP GÖRÜNÜYOR”

Rusya ile Ukrayna ortasında müzakereler konusunda Kiev’den şimdi yeni bir tarih almadıklarını anlatan Lavrov, dün akşamdan bu yana 3. cins için teklif vermeye hazır olduklarını kaydetti. Lavrov, “Ukrayna, Rusya ile bir sonraki müzakere tipinin başlamasını ertelemek için daima mazeretler buluyor. Rus heyet, hala Ukrayna’dan bilgi bekliyor. Artık durum garip görünüyor” dedi.

Rusya’nın Ukrayna krizini çözmek için gerekli gördüğü şartları açıkça ortaya koyduğunu aktaran Lavrov, “Bu krizi çözmek, Kuzey Atlantik İttifakı üyeleri tarafından Ukrayna topraklarında Rusya’ya karşı yıllardır yaratılan tehdidi ortadan kaldırmak için şartların katiyen vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Rusya Devlet Başkanı’nın konuşmasında da heyetimizin görüşmelerinde de bunu belirttik.” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply