Macron: Putin savaşı seçti

Ukrayna’ya Rusya tarafından düzenlenen operasyon sonucunda birçok ülkeden kınama ve yaptırım kararları geldi.

Mevzuyu görüşmek üzere AB Önderler Tepesi bitiminde, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, AB Kurulu Lideri Charles Michel ve AB Devir Lideri Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı da Macron, Rusya Devlet Başkan’ı Putin’in ikiyüzlü davrandığına ve savaşı seçerek yanlış hareket ettiğine değindi.

“PUTİN İKİYÜZLÜLÜK YAPTI”

Macron, Rusya’nın ayrılıkçı kelamda idareleri tanıma kararının birkaç saat öncesine kadar Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Minsk Mutabakatlarının uygulanmasının ayrıntılarını konuştuklarını tabir ederek, “Dolayısıyla burada katiyen bir ikiyüzlülük vardı.” değerlendirmesini yaptı.

“PUTİN SAVAŞI SEÇTİ”

Bir soru üzerine Macron, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin kendisinden, Putin’e ulaşarak, ateşkes talebinde bulunmasını istemesi üzerine Rus başkan ile görüştüğünü söyledi.

Macron, “Ama gördüğünüz üzere rastgele bir tesir yaratmadı zira Rusya Devlet Lideri savaşı seçti.” dedi.

“AVRUPA BİRLİĞİ ORDUSU” İMASI YAPTI

Bu krizin Avrupa’nın savunmasında özerklik konusunun değerini gösterdiğini vurgulayan Macron, “Bu mevzu, son aylarda gündemimizdeydi fakat gelecek aylarda ve yıllarda bu sıkıntıya daha fazla yük vereceğiz. Maalesef Avrupa’nın bir güç haline gelip harekete geçmekten öbür devası yok.” sözünü kullandı.

BORRELL’DE BİREBİR MEVZUYU GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Avrupa Birliği Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in “Stratejik Pusula” planı çerçevesinde “AB’nin ortak askeri güç oluşturması” önerisi, birlik içinde tartışmalara neden olmuştu.

Leave a Reply