Macron: Ukrayna’da ateşkes için çalışmaları sürdüreceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sarayı’ndan halka sesleniş konuşmasında, Rusya-Ukrayna savaşında yüzlerce Ukraynalının hayatını kaybettiğini söyledi.

Gelecek günlerin daha güç geçeceğini tabir eden Macron, Ukraynalıların komşu ülkelere ve Avrupa’ya göç ettiğini, Fransa’nın bu hususta üzerine düşeni yapacağını belirtti.

ZELENSKY’E DAYANAĞINI YİNELEDİ

Macron, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’e dayanaklarını lisana getirdi.

Fransa’nın, Avrupa’nın ve NATO’nun istemediği bu savaşı önlemek için her şeyi yaptığını söz eden Macron, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in verdiği taahhütlere karşıt olarak bu savaşı tercih ettiğini, Moskova’nın hücuma uğrayan değil akında bulunan tarafta olduğunu söyledi.

Macron, bu savaşın “Nazizm’e karşı olmadığını” söyledi.

‘RUSYA’YA KARŞI SAVAŞTA DEĞİLİZ’

Ukrayna’da ateşkesin sağlanması ve savaşın durması için çalışmalarını sürdüreceklerini tabir eden Macron, Rusya’ya karşı savaşta olmadıklarını aktardı.

Macron, mümkün ve gerekli olduğu kadar Putin ile temas halinde kalmaya devam edeceğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tarım ve sanayi kesiminin yanı sıra ülke iktisadının olumsuz etkileneceğini söz eden Macron, yakıt ve doğalgaz fiyatlarında da artış yaşanacağını, buna karşılık çalışma yapacaklarını söyledi.

Macron, “daha güçlü ve hâkim güç” haline gelmek istediklerini kaydetti.

Doğal gaz konusunda Rusya’ya bağımlı olmamaları, güçte, iktisat ve savunma alanlarında bağımsızlıklarını kazanmaları gerektiğini tabir eden Macron, Avrupa Birliği (AB) başkanları ile 10-11 Mart’ta Paris’te düzenleyeceği dorukta bu bahislerin ele alınacağını belirtti.

Leave a Reply