Mahkeme 260 yıllık Saffet Paşa Yalısı’nı satışa çıkardı

İstanbul Boğazı’nın kıyısında dizili yalılar, Türkiye’de zenginliğin sembolü olarak öne çıkıyor.

Beykoz Kanlıca’daki Boğaz’ın en görkemli yalılarından biri olan 260 yıllık Saffet Paşa Yalısı, Osmanlı İmparatorluğu periyodunda Dışişleri Bakanlığı binası olarak kullanıldı.

Daha sonra çıkan yangında büsbütün kül olan meşhur yalı, 1976 yılında yine inşa edildi.

PAHASI 100 MİLYON DOLAR

Sahipleriyle buluşan Saffet Paşa Yalısı, bir müddet sonra makus anılarla anılmaya başladı. Sahiplerinin kimisi iflas ederken kimisinin ise mevti uzun yıllar konuşuldu.

Birçok olumsuz haberle ön plana çıkan yalı, sahipleri tarafından iştirakin giderilmesi davası ile mahkeme yolu ile satışa sunuldu. Mahkeme tarafından yapılan kıymetlendirme süreci sonrasında yalının bedeli 100 milyon dolar olarak belirlendi.

YALININ ÖZELLİKLERİ

1760 yılında inşa edilen tarihi yalının birbirinden kıymetli özellikleri bulunurken denize sıfır pozisyonunun yanı sıra tarihi dokusu ve sahip olduğu mimari özelliklerinin de bedelini arttırdığı belirtiliyor.

Ahşap yalı 2 kattan oluşurken son derece geniş bir bahçeye sahip bulunuyor. Denize cephesi bulunan yalının her bir katında 13 oda olmak üzere toplam 26 odası ve 4 sofası ve servis odaları bulunduğu belirtiliyor.

Leave a Reply