Marmaris’te konut fiyatlarıyla birlikte talep de arttı

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs nedeniyle birçok insan tatil rotalarını kalabalıktan uzak ve sakin kentlerden yana kullanmaya başladı.

Her geçen gün artan ağır talepler, emlak bölümünde de hareketliliğe neden oldu.

Yüksek kiralar ve milyonlara satılan konutların çoğunlukta olduğu Muğla’nın Marmaris ilçesinde konut yapılacak arsa bulunamaması da uzmanlar tarafından farklı bir sorun olarak değerlendirildi.

KONUT FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Konut fiyatlarındaki artışların sebebi ve artışlara karşın talebin hala devam etmesi hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, Marmaris’te mesken fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Kiralık konutların 2 bin liradan başladığı, satılık konutların ise özelliklerine nazaran 1 milyondan, 50 milyon liraya kadar farklılık gösterdiği bölgede fiyatların daha da yükseleceği ön görülüyor.

Hususa ait olarak açıklama yapan Mimar Dilek Kayaoğulları, Marmaris’te inşaat bölümünü ve meskenlere olan taleplerin artışını kıymetlendirdi.


“İMAR PROBLEMİ EMLAK BÖLÜMÜNÜN ÖNÜNÜ KAPATIYOR”

İnşaat bölümündeki sıkışmanın sebebini belirten Kayaoğulları, “Şu anda Marmaris açısından değerlendirdiğimiz vakit imar açısından Marmaris’in önünün birtakım noktalardaki kıymetli bir lokasyonda kilitli oluşu, önemli manada doğal ki inşaat dalında bir sıkışmaya sebep olmuş durumda. Bu arz talep istikrarının yanlışsız gitmesini de beraberinde getiriyor. Zira siz üretemiyor musunuz, üretemediğiniz vakit ne oluyor, bir talep birikiyor. Bu talep biriktiği vakit da şayet bunu piyasanın içinde üretemezsiniz, yani onun yanıtını alamazsınız, bu da bir sıkışma meydana getirir” dedi.


“İNSANLARIN TERCİHLERİ DEĞİŞTİ”

Kayaoğulları pandemi periyodunda insanların tercihlerinin değiştiğini belirterek, “Marmaris kapalı bir havza. Marmaris’in etrafı imar açısından çok hudutlu, kısıtlı ve vakit içinde aslında bu yerlerin tükeneceği emlak bölümünün burada sıkışacağını geçmişten de sinyalleri veriliyordu. Mesela pandemi bu süreci hızlandırdı. İnsanların tercihleri değişti. Şu içinde bulunmuş olduğumuz alan mesela bölgenin dışında kalan bir alandı. Ancak pandemiden ötürü tercih edilen insanların daha rahat, daha özgür yaşamasını sağlayan imkânlara sahip bir alan olarak ortaya çıktı. Tahminen bundan 5 sene önceye dönebilseydik şayet bu lokasyonu bugün bu pahası göreceğini bizler de kestiremezdik. Bu büsbütün zaten gelişen bir olay oldu‘’ formunda konuştu.


“EMLAK BÖLÜMÜNDEKİ FİYATLAR ARTIŞA DEVAM EDECEK”

“Geçmişten bugüne Marmaris’in bir gün kesinlikle arazi manasında sıkışacağı esasen aşikardı. Kaldı ki planlamada bugün karşılaştığımız mahzurların olmadığını varsayalım. O durumda bile Marmaris’in artık alanı doygunluk düzeyine gelmiştir bu da neye yansır? Olağan ki fiyatlara yansır. Zira eser azaldı, eserin çeşitliliği azaldı ya da alternatifiniz azaldı. Eser azaldığı vakit da değeri artar, bedeli artar. Yani bu tıpkı vakit ne demek ileriki süreçte emlak bölümündeki fiyatlar tekrar Marmaris’te artışa devam edecek demektir’’ diyerek fiyatların daha da artacağını belirtildi.


Leave a Reply