Memleketler arası Af Örgütü: Rusya’nın yaptığı “savaş suçu” teşkil edebilir

İngiltere merkezli örgütten yazılı açıklamada, örgütün Kriz Delil Laboratuvarı’nın 3 akına ait çalışmasının sonuçları paylaşıldı.

Laboratuvarda fotoğraf, görüntü ve uydu imajlarını içeren dijital meczuplar üzerinden 24 Şubat’ta Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırısının birinci saatlerinde Vuhledar, Kharkiv ve Uman’da gerçekleştirdiği 3 atak tahlil edildi.

HASTANEYE YAPILAN ATAKTA, 4 SİVİL ÖLDÜ, 10 SİVİL YARALANDI

Örgütün belgelediği en ölümcül atak, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’te Vuhledar bölgesindeki bir hastanenin yakınına mahallî saatle 10.30’da yapıldı. Hastane yakınına isabet eden balistik füze saldırısı sonucu 4 sivil hayatını kaybetti, 10 sivil yaralandı.

Memleketler arası Af Örgütünün araştırmacılarına konuşan lokal bir kaynak, 2 bayan ve 2 erkeğin hayatını kaybettiğini, yaralananlar ortasında ise 6 sıhhat çalışanının bulunduğunu söyledi. Bu taarruzda kullanılan silahın kalıntılarını fotoğraflar üzerinden inceleyen örgütün silah uzmanı, hücumda 9M79 Toçka balistik füzesinin kullanıldığını tespit etti.

BİRÇOK SİVİL BÖLGEYE TAARRUZ YAPILDI

Öteki bir akın, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesinde mahallî saatle 08.00 sularında gerçekleştirildi. Bu atak da en az 1 sivil erkeğin vefatına, 2 sivil bayanın yaralanmasına ve büyük bir yangın hasarına neden oldu. Apartmanlar ortasında oluşan büyük krater, hücumda kullanılan silahın büyük olasılıkla tek bir büyük füze yahut roket olduğunu gösteriyor.

24 Şubat’ta Çerkası bölgesindeki Uman’da saat 07.00’de gerçekleştirilen bir başka akında ise 1 sivil erkek hayatını kaybetti ve yakınında bulunan bir restoran da ziyan gördü.

“RUS ORDUSU SİVİLLERİN ÖMRÜNÜ AÇIKÇA HİÇE SAYIYOR”

Örgüt, belgelediği üç olay üzerine, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sırasında sivil bölgelere ve müdafaa altında olan hastane üzere yapılara ölçüsüz ataklarda bulunduğunun altını çizdi.

“Belgelenen olaylarda en az 6 sivilin hayatını kaybettiğini ve en az 12 sivilin yaralandığını” duyuran örgüt, “Gelişigüzel taarruzlar milletlerarası insancıl hukukun (savaş hukuku) ihlalidir ve savaş hatası teşkil edebilir.” tabirini kullandı.

Milletlerarası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard de bahse ait açıklamasında, Rus ordusunun, ağır nüfuslu bölgelerde balistik füzeler ve geniş alanları etkileyen öbür patlayıcı silahları kullanarak sivillerin ömrünü açıkça hiçe saydığının altını çizdi.

“SALDIRILARDAN KİMİLERİ, SAVAŞ KABAHATİ TEŞKİL EDEBİLİR”

Bu taarruzlardan kimilerinin “savaş suçu” teşkil edebileceğine dikkati çeken Callamard, “Yalnızca hassas güdümlü silahlar kullandığına dair yanlış tezde bulunan Rusya hükûmeti bu taarruzların sorumluluğunu üstlenmelidir.” dedi.

Callamard, Rusya birliklerinin, savaş hukukunu ihlal eden, rastgele taarruzlara “derhal” son vermesi daveti yaparak “Sivillerin vefatına ve yaralanmasına neden olan balistik füzeler ve gaye hassasiyeti olmayan öteki patlayıcı silahların kullanımına devam edilmesi mazur görülemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply