Oligark kime denir, Rus oligarklar kimler? İşte Rusya’nın oligarkları

Rusya Ukrayna savaşında 10 gün geride kalırken, atak ve direnişler devam ediyor.

Rus ordusunun durması için AB ve ABD’den ağır yaptırımlar devreye girdi.

Rusya Devlet Liderli Vladimir Putin, yaptırım kararlarının da bir karşılığı olacağını söz etti lakin ekonomik olarak olumsuz etkilenmekten kaçamadı.

Rus iktisadının ağır kayıp aldığı bu yaptırımlardan Rus oligarklar da derinden etkilendi.

Batı’nın kararları sonrası Rus borsası çakılırken Rus para ünitesi Ruble’de dolar karşısında süratli bir düşüşe geçti. Ardından ise Rus oligarklarının serveti kısa mühlet içinde erimeye başladı.

Peki Rusya denilince akla gelen “oligark” terimi nedir, neyi söz ediyor? Oligark kime denir, Rus oligarklar kimlerdir? İşte Rusya’nın oligarkları…

OLİGARK NEDİR, KİME DENİR?

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasını takip eden süreçte Rusya’daki ekonomiyi özelleştirme furyası, birçok orta seviye işadamını bir anda milyar dolarlarlık servetlere sahip oligarklar haline getirdi.

Günümüzde oligark dendiği vakit Rusya’daki büyük şirketlerin sahipleri olan isimler kastedilmektedir.

Rusya’daki büyük firmaların başında bulunan isimler olan oligarklar için ultra güçlü bireyler de denilebilir.

RUS OLİGARKLARI

Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi Roman Abramoviç dünyanın en tanınan Rus oligarklarından biridir.

Çok bilinen bir diğer oligark da eski KGB subayı ve bankacı Aleksander Lebedev’dir.

Rusya’nın listedeki en varlıklı adamı, yaptırım uygulanmayan Vladimir Potanin, yaklaşık 6 milyar dolar kayıpla 25 milyar dolarlık servet pahasına geriledi.

Alexey Mordashov ise çelik sanayisinde faaliyet gösteren Severstal PAO şirketinin büyük hissedarı. Mordashov’un altın, telekomünikasyon ve finans üzere birçok alanda yatırımları mevcut.

Rusya’nın kamuya ilişkin olmayan en büyük doğalgaz şirketi Novatek’in üçte bir payına sahip olan Leonid Mikhelson birebir vakitte CEO misyonunu yürütüyor

Gübre üreticisi Acron’un çoğunluk payına sahip Vyacheslav Kantor’un serveti 8 milyar dolar. Milyarder birebir vakitte dünyanın en büyük 20. yüzyıl sanat koleksiyonuna sahip.

Leave a Reply