Polonya Cumhurbaşkanı Duda: NATO üyesine atak, dünya savaşına yol açar

Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları devam ederken, Polonya’da Ulusal Güvenlik Kurulu toplandı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda toplantının akabinde yaptığı açıklamada, Polonya’nın Ukrayna-Rusya ortasındaki savaşa dahil olmayacağını açıkladı.

Dezenformasyon konusuna vurgu yapan Duda, artarak devam eden bu durumla ilgili meclisi, meclis çatısı altındaki kurumları ve milletvekillerini bilhassa uyardı.

“POLONYA ASKERİ SAVAŞA GÖNDERİLMEYECEK”

“Savaşta yer alacağımızı, hazırlıklar yaptığımızı, Ukrayna’ya savaş gereçleri gönderdiğimizi ve askerlerimizi savaşa göndermek istediğimizi söyleyenlere lütfen kulak asmayın” sözlerini kullanan Duda, Polonyalı askerlerin mutlaka savaşa gönderilmeyeceğini ve Polonyalı askerlerin savaşmasına gerek kalmayacağına inandığını belirtti.

“BİZE TAARRUZ OLURSA, DÜNYA SAVAŞI ÇIKAR”

Duda, “Ülkemizi savunmak gerekirse savunacağız lakin bize saldırılacağına dair hiçbir gösterge yok” tabirlerini kullanarak, “Biz NATO’nun bir kesimiyiz, ABD ve NATO her seferinde 5. husus ile ilgili taahhüdünü yeniliyor ki esasen bir NATO üyesine hücum olduğunda bu otomatikman dünya savaşına yol açar, bu türlü bir durumun oluşacağını zannetmiyorum” dedi.

“SIĞINMACILARLA İLGİLİ KAYGIYA YER YOK”

Sığınmacılarla ilgili de konuşan Duda, “Daha evvel Belarus idaresinin baskısıyla Polonya sonunu geçmeye çalışan sığınmacıların, Ukrayna’dan gelen göç dalgası ile ülkeye giriş yaptığına dair endişeye yer verilmemesi gerektiğini ve bu türlü bir duruma dair rastgele bir bulguya rastlanılmadı” tabirlerini kullandı.

UKRAYNA’NIN AB ÜYELİĞİNE TAKVİYE İSTEDİ

Milletvekillerinden, Ukrayna’ya Avrupa Birliği’ne (AB) aday ülke statüsü verilmesi için de lobbi yapmalarını isteyen Duda, Ukrayna’nın AB üyeliğini kendisi de dahil olmak üzere dokuz cumhurbaşkanının da desteklediğini söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile de görüştüğünü açıklayan Duda, Zelenskiy’nin tüm güçleriyle Ukrayna’nın başşehri Kiev’i savunacaklarını söylediğini aktararak, Zelenskiy’nin kentteki toplu konutların, yerleşim bölgelerinin de bombalandığını ve insanların sebepsiz yere öldüğünü söylediğini söz etti.

Leave a Reply