Putin ‘Vatan Savunucuları Günü’ nedeniyle Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bıraktı

Rusya’da her yıl 23 Şubat tarihi, Sovyetler Birliği’nin kuruluşuyla birlikte Kızıl Ordu’ya sivil halktan asker kabulüne başlandığı için “Vatan Savunucuları Günü” olarak kutlanıyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkede birebir vakitte “Erkekler Günü” olarak da bilinen Vatan Savunucuları Günü’nde her yıl olduğu üzere yeniden Kremlin Sarayı bahçesindeki Aleksandr Parkı’nda bulunan Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bıraktı.

SİVİL HALKIN GİRİŞİ YASAKLANDI

Rus askerleri tarafından merasim düzenlenen Kremlin Sarayı’na sivil halkın girişi ise yasaklandı.

Savaşlarda ölen Sovyet ve Rus askerleri anısına yaptırılan ve ateşi hiç sönmeyen anıta karanfiller bırakan Putin, hürmet duruşunda bulunduktan sonra parktan ayrıldı.

SOVYETLER BİRLİĞİ’NDEN AYRILAN ÖBÜR ÜLKELERDE DE KUTLANDI

Merasime tıpkı vakitte Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da katılırken, Rusya’nın her kentinde ve Sovyetler Birliği’nden ayrılan birçok ülkede eş vakitli olarak Vatan Savunucuları Günü merasimi düzenlendi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, toplumsal medya hesabından tüm gün boyunca Rus ordusu tarafından bu güne kadar gerçekleştirilen balistik füze denemeleri, savaş uçakları ve Rus donanmasının tatbikatlarına dair imgeler paylaştı.

Leave a Reply